W domach czy ogrodach często możemy trafić na nieproszonych gości. Takimi gośćmi są szerszenie, które na terenie posesji zakładają gniazdo. Warto wiedzieć czemu szerszeń jest tak niebezpieczny oraz jak możemy usunąć jego gniazdo.

Szerszenie są cenne pod względem ekologicznym.

Okres letni to czas szerszeni, które przelatując na naszymi głowami włączają alarm. Nie ma powodu do paniki, te niegroźne owady żywią się sokami roślin, innymi owadami i opadłymi owocami więc nie musimy obawiać się wizyty szerszeni gdy na naszych stołach jest pozostawione jedzenie, a na balkonie stoją lody.
U naszych sąsiadów z zachodu szerszenie już od 40 lat są pod ochroną. Za zabicie szerszenia grozi kara w wysokości 50000 Euro. W Polsce szerszeń nie jest rzadkością więc nie jest chroniony, ale warto wiedzieć, że odgrywa ważną rolę w przyrodzie. Jeśli któryś z gatunków szerszeni wydaje Ci się szkodliwy lub niepotrzebny, to znaczy, że mało wiesz o szerszeniach. Ten owad jest cenny pod względem ekologicznym. Jako policja ekologiczna dba o naturalną równowagę i porządek w populacji owadów. Do wychowania swoim potomków potrzebują zwierzęcego białka. Każdy szerszeń co dziennie wyłapuje 500 gram owadów. Ofiarą szerszeni padają często szkodniki ogrodowe, a także muchy, komary i osy. Mając w ogrodzie gniazdko szerszeni z pewnością odpoczniecie od os i nadmiaru komarów, a kwiaty na rabatach na tym skorzystają.Gniazdko w ogrodzie lub w domu – co robić?

Obecność gniazdka w ogrodzie lub gdzieś na poddaszu wcale nie jest uciążliwa. Owady te są pokojowo nastawione do ludzi. Atakują tylko w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda, kiedy czują zagrożenie dla rodziny, lub jeśli zostały potrącone i zmuszone do obrony. Dorosłe szerszenie odżywiają się owadami, owocami, sokiem drzew i okazyjnie nektarem. Te zwierzątka nie mają zamiaru przeszkadzać podczas grillowania i porannej kawie z ciastkiem na balkonie.

Użądlenie przez szerszenia nie jest bardziej niebezpieczne niż użądlenie przez osę lub pszczołę. Właściwości jadu tych owadów są podobne, a użądlenie jest bardziej bolesne, co wynika z wielkości żądła. Jest to broń myśliwska w polowaniu na owady, a więc nie musi mieć takiego dużego rażenia. U osób uczulonych na jad szerszeni po użądleniu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.Jeśli ktoś podejrzewa u siebie lub bliskiej osoby taką skłonność, to niezwłocznie powinien poinformować odpowiednie służby w celu likwidacji gniazda szerszeni. Próba usunięcia gniazda może spotkać się z reakcją ze strony owadów i atakiem wielu osobników. Najbliższe otoczenie gniazda powinno zaznaczyć się taśmą, aby nikt nie zbliżał się, poza tym pomóc może przestrzeganie kilku zasad.

  • należy unikać gwałtownych ruchów i silnych wstrząsów w pobliżu gniazda,
  • podczas koszenia trawnika warto zachować odległość od gniazda, która wynosi 4-5 metrów,
  • na okna można założyć siatki na muchy, jeśli gniazdo owada jest blisko domu,
  • nie powinno się blokować toru przelotu owadów i nie dmuchać w wejście gniazda i na owady,
  • nie należy wykonywać czynności manipulacyjnych w mocowaniu i otworze gniazda,
  • nie chodzić boso po ogrodzie, gdzie na ziemi mogą leżeć owoce,
  • w pobliżu owada warto unikać gwałtownych ruchów.

Jak samodzielnie usunąć gniazdko szerszeni?

Usunąć gniazdko szerszeni można wtedy kiedy nie są w środku. Na początek można zastosować metodę odstraszania za pomocą konkretnych zapachów. Owad nie lubi cytrusów, goździków czy olejku eukaliptusowego, poza tym nie znoszą tymianku, majeranku i mięty oraz piołunu. Usunąć gniazdko można wypędzając szerszenie ostrymi zapachami lawendy, pelargonii i czosnku. Gniazdo opustoszeje kiedy na balkonie lub tarasie posadzimy te rośliny. Ponadto dają gwarancję, że owad po chwili nie powróci w pobliże domu.

Jak samodzielnie usunąć gniazdo szerszeni? Zadbaj o ochronę.

Chcąc usunąć gniazdo warto odpowiednio ubrać się, gdyż żądła szerszeni są długie i mogą z łatwością przebić nasz strój. Warto ubrać się na cebulkę. Całe ciało jak i twarz i dłonie powinny być osłonięte. Usuwanie gniazda powinno odbyć się w nocy lub wcześnie rano, kiedy owady pozostają w uśpieniu. Chcąc usunąć gniazdo warto upewnić się, że w pobliżu nie ma ludzi i zwierząt. Gniazdo można samodzielnie usunąć stosując przy użyciu stosownych gaśnic. Wydatek to kilkanaście złotych, a dysze umożliwiają wykonanie oprysku w odległości nawet 5 metrów. Kieruje się główny strumień w kierunku gniazda i opryskiwać przez około 10 sekund. Po użyciu preparatu trzeba szybko wycofać się. Po tym trzeba odczekać 24 godziny i upewnić się czy nie ma owadów. Zdjęte gniazdko trzeba niezwłocznie włożyć do grubego worka, który musi trafić do szczelnie zamkniętego pojemnika. Gniazdko szerszeni – najważniejsza jest prewencja.

Jeśli udało się samodzielnie zlikwidować gniazdo to trzeba pamiętać, aby dokładnie usunąć gniazdo i jego resztki. Tą czynność należy wykonać w odzieży ochronnej, bo w okolicy mogą pojawić się nieliczne owady. Miejsce w którym było gniazdo dokładnie szorujemy i czyścimy. Wiadomo, że lepie zapobiegać niż walczyć z owadem więc aby zapobiec kolonizacji przez szerszenie należy wiosną przejrzeć wszystkie miejsca to jest szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usunąć z nich szczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku należy zabezpieczyć siatką.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież