Wybór pomiędzy domem parterowym, a z pełnym piętrem sprowadza się do tego, że inwestor decyduje się na budowę domu z poddaszem użytkowym lub na obiekt piętrowy z pełnowymiarowym pierwszym piętrem bez skosów, które przeszkadzały by w swobodnej aranżacji budynku. Nieliczni pozwalają sobie na budowę domu z piętrem bez poddasza, a za to ze strychem, który ma służyć przechowywaniu różnych przedmiotów. Zatem co jest lepsze, dom parterowy czy piętrowy? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale nie są pozbawione wad. Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań twoich i osób, które będą mieszkać. Domy piętrowe są nadal budowane w Polsce, ale poważną konkurencją są domy z poddaszem użytkowym.

Najważniejsze kwestie dotyczące wyboru pomiędzy domem parterowym, a piętrowym.

Trzeba wziąć pod uwagę, że powierzchnia domu parterowego jest większa, a ceny działek nie należą do najtańszych zwłaszcza na terenie miasta. Dom parterowy wybuduje się niższym kosztem na wsiach, gdzie można pozwolić sobie na kupno większej działki. W miastach cena takiego gruntu jest znacznie wyższa. To wymusza budowanie w miastach domów piętrowych lub domów z poddaszem użytkowym, ale nie parterowy. Domy piętrowe i z poddaszem użytkowym można wybudować prawie wszędzie. Wystarczy wybrać projekt o małej podstawie i harmonijnej bryle, co sprzyja likwidacji mostków termicznych i ograniczenia kosztów ogrzewania. Mieszkając w budynku piętrowym można odizolować sypialnię na piętrze od pomieszczeń na parterze. Obiekt piętrowy może stać się budynkiem wielopokoleniowym. W budynkach parterowych żyje się jednak komfortowo. Nie ma barier architektonicznych takich jak schody, które utrudniały by poruszanie się osobą niepełnosprawnym, seniorom i małym dzieciom. Jednokondygnacyjny dom jest bardziej rozłożysty więc można wydzielić w nim strefę na noc i strefę dzienną, w której każdy będzie mógł przebywać. Jak tylko kupisz większą działkę, to koniecznie wybuduj na niej dom parterowy, łączący się płynnie tarasem z częścią ogrodową. Wszystko ku większej wygodzie. Podczas porównywania domów parterowych i piętrowych powinieneś wziąć pod uwagę, że projekty tych drugich są zazwyczaj klasyczne, a parterowe odznaczają się nowoczesnymi, często minimalistycznymi i unikatowymi rozwiązaniami.

Zalety domu parterowego.

Dom parterowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą chodzić po schodach i cenią sobie komfort. Funkcjonalność to główna cecha takich budynków. Należy jednak pamiętać, że w domu parterowym kotłownia i pomieszczenia gospodarcze są na tym samym poziomie co kuchnia i sypialnia. W praktyce wygląda to tak, że kotłownia nie koliduje z niczym jeśli dom jest ogrzewany gazem lub jest pompa ciepła. W przypadku pieca węglowego sypialnia, kuchnia i pokoje dzienne będą częściej czyszczone z wiadomych powodów. Nie jest to duża niewygoda, ale pracochłonna. Dom parterowy jest idealnym rozwiązaniem dla osób mających problem z poruszaniem się lub dla osób, które zabezpieczają się prze skutkami starości. Takie domy są oszczędne. Jest to cecha niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Prosta konstrukcja domu oznacza niższy koszt budowy, niższy podatek i niższe koszty utrzymania. Co ważne, odpada koszt budowy schodów i pozwala na inwestycję w inny element domu.

Zalety domu piętrowego,

Dom piętrowy na swoje mocne strony do których należą:

  • Powierzchnia działki nie musi być duża – powierzchni użytkowa rozmieszczona jest na dwóch kondygnacjach, dzięki czemu możemy zaoszczędzić przestrzeń na działce budowlanej i urządzić większy ogród nie rezygnując przy tym z dodatkowej sypialni czy komfortowej wielkości wnętrz. Dom piętrowy nadaje się do budowy na małych i ciasnych działkach lub o skomplikowanym ukształtowaniu terenu.
  • Niższe koszty budowy – jako, że metraż rozłożony jest na dwa poziomy, to fundamenty takiego domu będą mniejsze niż w domu parterowym o podobnej powierzchni użytkowej. To pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy podczas budowy. Mniej zapłacimy za pokrycie dachu, a także za montaż instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. Z drugiej strony większe koszty będą generowały budowa ścian nośnych i stropów, które muszą być solidne niż w domu parterowym bez poddasza.
  • Ułatwiony podział an strefę gościnną i prywatną – w domu piętrowym bez najmniejszego problemu można podzielić na strefę prywatną i gościnną. Prawie zawsze na dolnej kondygnacji znajduje się kuchnia, jadalnia, salon, pokoje gościnne i pomieszczenia gospodarcze. Na górnym piętrze ulokowana jest sypialnia i pokoje dzieci. Dzięki temu na dole można urządzać imprezy i spotkania do późnych godzin, nie przeszkadzając domownikom, którzy chcieliby już odpocząć. Jeśli nie prowadzi się intensywnego życia towarzyskiego, to można zastosować podział na strefę dzieci i dorosłych. Na parterze oprócz kuchni i salonu można urządzić pokój do pracy, biblioteczkę lub sypialnie rodziców. Na piętrze znajdą się pokoje dzieci.
  • Możliwość podziału domu na dwa mieszkania – jeśli odpowiednio zaplanuje się rozmieszczenie pomieszczeń i instalacji, to po jakimś czasie można dom przemienić w dwa mieszkania. Będzie to zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku domu z poddaszem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą użyczać kondygnację dla rodziców w podeszłym wieku lub dla własnych dorosłych dzieci. Może również się zdarzyć, że po jakimś czasie będziemy chcieli przeprowadzić się do mieszkania wtedy z domu można zrobić dwa osobne mieszkania i je wynająć.
  • Możliwości aranżacyjne – niepodważalną zaletą domu piętrowego jest brak skosów na drugiej kondygnacji. Dzięki temu zyskujemy większą przestrzeń do aranżacji i więcej swobody w urządzaniu wnętrza. Nie ma konieczności kupowania mebli na wymiar, bo nie jesteśmy ograniczeni ścianą kolankową, jak to ma miejsce w poddaszu. Ponadto łatwiejszy jest dostęp do światła dziennego niż w przypadku okien dachowych.
  • Skuteczniejsze ogrzewania bryły – dom piętrowy jest bardziej zwartą bryłą, którą jest łatwiej ogrzać. Nie bez znaczenia są tu prace termoizolacyjne. Odpowiednio wykonane ocieplenie, pozbycie się mostków termicznych pozwoli na bardziej ekonomiczne ogrzewanie domu piętrowego. Oczywiście jeśli wszystkie prace wykończeniowe i budowlane zostaną wykonane bez zarzutu.
  • Możliwość budowy płaskiego dachu – decydując się na dom z piętrem możemy wybrać projekt z płaskim dachem, który najlepiej komponuje się właśnie z takimi domami. Dach płaski może być tańszy w wykonaniu od dachu z skosami. Taki dach daje nowe możliwości aranżacyjne, bo można na nim urządzić taras wypoczynkowy lub bajeczny ogród, który będzie prawdziwą ozdobą posesji.

Wady domu parterowego

Dom parterowy zajmuje dużo miejsca, a nie wszystkich stać na duża działkę. Jeśli posiadamy odpowiednio dużą działkę warto sprawdzić czy na przeszkodzie nie stoją plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Jeśli przepisy na to pozwalają, to można budować dom. Niestety trzeba liczyć się z wyższymi kosztami budowy fundamentów, ścian i dachu. Dla niektórych wadą może być rozmieszczenie pokoi. Ze względu na dużo otwartych przestrzeni trudniej jest oddzielić pokój dzienny od innych pomieszczeń. Porównując oba rozwiązania i nowoczesne technologię. Oba budownictwa są korzystne jednak dom parterowy o tej samej powierzchni co dom piętrowy wyniesie więcej niż budowa domu piętrowego. Różnica tkwi w poddaszu użytkowym. Dom parterowy czy z poddaszem, który jest tańszy, oczywiście, że taniej wychodzi dom z poddaszem. Dom parterowy będzie droższy z powodu swojej niestandardowej kubatury. W przypadku poddasza użytkowego odpadają schody i zbędne skosy. Co prowadzi do jeszcze większego zmniejszenia kosztów.

Wady domu piętrowego.

Oczywiście dom piętrowy posiada swoje wady do których można zaliczyć:

  • Koszty utrzymania – choć koszty budowy pewnych elementów domu piętrowego będą tańsze niż w domu parterowym, to jednak trzeba pamiętać, że wciąż mamy do czynienia z duża powierzchnią. Całkowity koszt może być zatem wysoki, zwłaszcza, że wypada wykończyć obie kondygnacje. Utrzymanie dużego domu to spory wydatek. Zanim wybierzemy projekt warto zastanowić się czy taki duży dom jest nam naprawdę potrzebny i czy będzie nas stać na jego utrzymanie przez kolejne lata.
  • Problemy z ogrzewaniem – pomieszczenia, które są na wyższych piętrach szybciej nagrzewają się w ciepłe i upalne dni. W związku z tym uzyskanie, równego poziomu temperatur na obu kondygnacjach może być problemem. Dla wielu osób będzie to niekomfortowe zwłaszcza latem, jeżeli sypialnie są na piętrze. Spanie w zbyt nagrzanym pomieszczeniu nie jest przyjemnością.
  • Schody – dodatkowy koszt i niebezpieczeństwo – w domu piętrowym schody są nieuniknione i to może być problemem dla osób starszych, niepełnosprawnych. Takie schody to również niebezpieczeństwo dla dzieci. Małe dzieci, które raczkują poznają kolejne zakamarki domu i to może być problem, który rozwiąże zastosowanie barierek, które uniemożliwią maluchowi eskapadę na schody.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież