Pytanie po jakim czasie zwróci się instalacja fotowoltaiczna to bardzo popularne pytanie wśród osób, które zastanawiają się nad opłacalnością takiej instalacji. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii elektrycznej staje się coraz popularniejsze głównie z powodu rosnących cen energii z sieci elektrycznej. Opłacalność fotowoltaiki w okresie długim jest pewna. Jednak wymaga nakładu finansowego na montaż i zakup instalacji. Początkowy koszt instalacji może być redukowany poprzez różnego rodzaju programy dofinansowujące, które istnieją na rynku. Dzięki nim zwrot z inwestycji może być szybszy.

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja zwróci się po określonym czasie, po którym jest w stanie generować darmowy prąd do naszego domostwa. Po upływie kilku lat od wykonania instalacji pewny jest całkowity zwrot z inwestycji. Trwa to kilka lat, po czym instalacja generuje same zyski.

Okres zwrotu z inwestycji – ile trwa i od czego zależy?

Okres zwrotu w małych instalacjach fotowoltaicznych trwa od 5-10 lat. Od czego zależy rozpiętość okresu zwrotu z fotowoltaiki? Najważniejsze czynniki mające wpływ na szybkość zwrotu z inwestycji to:

  • parametry instalacji i tu moc fotowoltaiki,
  • montaż ogniw w ich koszty,
  • jakość materiałów, z których wykonano całą instalację,
  • uzyskane dotacje i dofinansowania,
  • rachunki za prąd, które opłaca gospodarstwo.

Sporo będzie zależeć od ewentualnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Jeśli zamontowana instalacje nie pokryje całości zapotrzebowania na prąd wtedy będzie konieczność pobrania z sieci energetycznej, z którą poniesiemy dodatkowy koszt. Taki wzrost zapotrzebowania może wydłużyć okres potrzebny do zwrotu z inwestycji, ponieważ instalacja nie jest w stanie zapewnić pełnego pokrycia energetycznego.

Nadwyżki energii elektrycznej – klucz do szybszego zwrotu z inwestycji

System opustów jest bardzo ważny w kontekście zwrotu z inwestycji. System ten funkcjonuje w przypadku instalacji on-grid, czyli takiej, która podłączona jest do sieci elektrycznej. W tym systemie jest możliwość sprzedaży prądu, jeśli powstaje nadwyżka. Zazwyczaj najwięcej prądu produkowanego jest w okresie letnim. Możliwe jest w nim przyspieszenie okresu, w którym zwróci się instalacja fotowoltaiczna.

Po jakim czasie zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

Można zauważyć, że im większą instalację zamontujemy tym okres zwrotu jest krótszy. Koszt instalacji o większej mocy i większej powierzchni, tym szybciej może się zwrócić. Po zakończeniu okresu zwrotu z inwestycji mamy możliwość zacząć generować większe korzyści. W niektórych przypadkach oszczędność może wynieść nawet 70000 pln. Obrazuje to, że inwestycja w fotowoltaikę w dłuższym czasie jest bardzo opłacalna i jest w stanie w pełni uniezależnić od cen energii elektrycznej. Decydując się na budowę instalacji jesteśmy w stanie uniezależnić się od cen energii elektrycznej dostarczanej przez sieć. W każdym przypadku oparcie się o odnawialne źródło prądu będzie przynosiło długoterminowe korzyści. W nadchodzących czasach odnawialne źródła energii będą znaczyły coraz więcej z uwagi na wycofywanie się z ogrzewania węglem, który w chwili obecnej stanowi główne źródło zasilania elektrowni, które zapewniają prąd sieciowy. Powoduje to również, że coraz większe znaczenie będą miały farmy fotowoltaiczne.

Kiedy zwróci się fotowoltaika?

Wiedząc już ile wynoszą nasze rachunki za prąd i znając koszt modułów słonecznych, które zapewniają odpowiednią ilość energii, a najlepiej z nadwyżką, można łatwo obliczyć jak szybko zwróci się inwestycja na prąd ze słońca. W chwili obecnej czas zwrotu bez żadnych dopłat wynosi 6-8 lat. Od tego czasu można cieszyć się darmowym prądem. Natomiast jeśli korzystamy z dofinansowania, to jeszcze bardziej skraca się czas, po ilu latach panele się zwracają. W Polsce można dobrowolnie dysponować nadwyżką energii elektrycznej.

Koszt fotowoltaiki – co się na niego składa i od czego zależy?

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są poszczególne panele, które składa się w całość. Ich udział w kosztach jest największy i stanowi 40-50%. Dobre działanie instalacji zapewnia falownik, czyli urządzenie, które zamienia prąd stały na zmienny. Koszt jego zakupu to 20% wszystkich kosztów. Za dobrej klasy falownik trzeba zapłacić nawet 5000 złotych. Kolejne koszty pociągają za sobą konstrukcja mocująca, okablowanie, akcesoria i sam montaż paneli. Cena montażu zależy od rodzaju pokrycia dachu. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji, a tym samym ilości ogniw instalacji. Im większa moc instalacji tym więcej paneli. Przyjmuje się, że rodzina 3-4 osobowa zużywa rocznie 2 500 kWh – 3 500 kWh. Aby pokryć zapotrzebowanie, instalacji fotowoltaiczna powinna mieć w tym przypadku moc 4kW, co oznacza zakup około 13 paneli. Ceny są mocno zróżnicowane w zależności od producenta, rodzaju oraz oferowanej gwarancji. Najtańsze panele kosztują 3000-4000 złotych za 1kW. Najdroższe przekraczają 6000 złotych. Więc w tym przypadku powinniśmy nastawić się na wydatek rzędu 15000-25000 złotych.

Choć dla wielu osób odpowiedź na pytanie o opłacalność fotowoltaiki nie jest wcale prosta. Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Ceny energii elektrycznej są coraz wyższe, poza tym dochodzą koszty dystrybucji pobierane przez dostawcę energii elektrycznej. Przepisy w Polsce umożliwiają skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej i odpisanie sobie od podatku kwoty 53000 złotych. Wszystko to sprawia, że długość zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę może skrócić się nawet do 5 lat. Jeśli wahasz się czy to dobre rozwiązanie, to polecamy specjalistów, którzy sprawdzą zapotrzebowanie na energię w twoim domostwie i oszacują koszt montażu fotowoltaiki. W ten sposób będzie można dokładnie wyliczyć kiedy zwróci się fotowoltaika i zdecydować czy w twoim przypadku montaż instalacji opłaca się.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież