Coraz częściej spotykanym w Polsce zjawiskiem jest tak zwana turystyka czystego nieba. Polega ona na udostępnianiu Klientom miejsc, w których niebo nie jest skażone światłem. Rosnąca liczba osób zainteresowanych takim procederem świadczy o tym, że coraz bardziej tęsknimy za czystym, rozgwieżdżonym niebem.







Lampa uliczna a światło gwiazd

Jaki związek ma to z typową, uliczną lub ogrodową lampą? Chociażby taki, że to właśnie owe lampy są największymi "zabójcami" rozgwieżdżonego nieba. Emitowane przez nie, rozproszone światło, skutecznie utrudnia obserwację nieba. Co ciekawe, problem ten nie dotyka wyłącznie pasma widzialnego światła, lecz również podczerwieni i nadfioletu, a więc innych pasm, tak istotnych z punktu widzenia obserwacji astronomicznej.

Problem istnieje naprawdę!

W Polsce zaledwie kilka procent terytorium kraju może się "poszczycić" idealnie czystym niebem. Są to obszary częściowo odludne, w sąsiedztwie których nie ma (jak na razie) rozświetlonych aglomeracji. Zresztą nie tylko światła miast utrudniają obserwację nieba. Na to zjawisko wpływają również źle skonstruowane lampy ogrodowe, lub uliczne, które są skonstruowane w nieodpowiedni i nieprzemyślany sposób. Jak zatem ochronić polskie niebo?

Jak powinna wyglądać lampa?

Każda lampa (nie ważne, czy są to lampy ogrodowe, czy jakiekolwiek inne), powinna być - w tym celu - odpowiednio zaprojektowana.

1. Jej klosz powinien być tak ukształtowany, by światło nie ulegało w nim rozproszeniu, lecz by było ukierunkowane w jak najmniejszym punkcie.

2. Lampy uliczne i lampy ogrodowe powinny włączać się co jakiś czas. Owszem, dekoracja światłem jest piękna, ale włączanie iluminacji powinno być ograniczone w czasie (np. czujniki ruchu, wyłącznik czasowy).

3. Warto pamiętać, by choć niektóre lampy były zaopatrzone w sodowe źródła światła. Ich pasmo jest relatywnie wąskie, dzięki czemu są to źródła monochromatyczne.

Podsumowując, zanieczyszczenie światłem to nie tylko przyczyna trudności w obserwacjach astronomicznych. To również niższa jakość snu i wypoczynku a przez to większy stres i wzrost zachorowań.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.promar-sj.com.pl


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież