W niejednej łazience prędzej czy później montowany jest prysznic.

Ma on swoje plusy i minusy. Jak samemu zamontować prysznic opisujemy poniżej. Nie jest to wcale takie trudne zadanie jeśli postępować będziesz według instrukcji.

Jak zamontować prysznic – krok po kroku

1. Potrzebne materiały do realizacji celu – Z pewnością potrzebny jest prostokątny lub kwadratowy brodzik podpłytkowy z odpływem liniowym. Często sprzedawany jest z syfonem i odpływem. Ponadto potrzebne są odcinki rur kanalizacyjnych średnicy 5cm i kolanka o różnych kątach załamania. Trzeba zaopatrzyć się w rury instalacyjne na przykład Pex z złączkami i i uchwytami. Przyda się karbowana rura osłonowa, poza tym zawory odcinające i wężyki przyłączeniowe o dość sporej długości. Montaż brodzika i ułożenie płytek ceramicznych wymagają kupna elastycznej zaprawy klejowej, płynna folię wraz z taśmą uszczelniającą oraz zaprawy do spoinowania. Uzupełnienie to kołki montażowe i płyty styropianu oraz taśma teflonowa do uszczelnień hydraulicznych.

2. Niezbędne narzędzia – z pewnością pewnym problemem będzie przycinanie i wygładzanie krawędzi płytek. Jeśli mamy zamiar kłaść płytki nie tylko z łazience to warto zaopatrzyć się w stacjonarna przycinarkę do wyrobów ceramicznych z napędem elektrycznym. Jeśli jednak płytki kładziemy w samej łazience to wystarczy szlifierka kątowa i szlifierka oscylacyjna lub ręczny uchwyt do papieru. Na pewno będą potrzebne narzędzia glazurnicze takie jak mieszadło do zaprawy, pędzel, paca zębata, rakla do fug oraz narzędzia pomiarowe jak poziomica, miarka i ołówek. Nie należy zapomnieć o piłce z drobnymi zębami do przecinania rur. Sam montaż instalacji wodociągowej wymagać będzie użycia kluczy nastawnych. Do umocowania panelu natryskowego będzie potrzebna wiertarka z wiertłem 8-10mm w celu wywiercenia otworów na kołki mocujące.

3. Warunki do zamontowania – Odprowadzenie wody z odpływu pod podłogą wymaga obniżenia jej o 12-15cm. Trzeba to wziąć pod uwagę już na etapie budowy stropu czy układania warstw podłogowych na gruncie. Przy montowaniu na wykonanej już podłodze obniżenie możemy uzyskać na dwóch poziomach. Pod całą powierzchnią spadkową zagłębienie może wynosić 6-7cm, a w miejscu gdzie będzie syfon i rura odpływowa pełną głębokość 12-15cm. Jeśli mowa o natrysku w łazience z podłogą na gruncie to wstępne podłączenie rury odpływowej do kanalizacji powinno odbyć się przed położeniem ociepleń. Wymaga to ustalenia dokładnej lokalizacji natrysku. Otwór warto zabezpieczyć jakimś korkiem w celu uniknięcia dostawania się zanieczyszczeń.

4. Wstawienie odpływu z syfonem – największy problem nastręczy zapewnienie odpływu w podłodze. Wymaga to znacznego zagłębienia syfonu i poprowadzenia rur z spadkiem nie mniejszym niż 1% w podłączeniem do pionu kanalizacyjnego. W pierwszej kolejności ustalamy położenie syfonu. W tym celu na sucho wstawiamy podpłytkowy panel. Przez otwór w panelu ustalamy środek odpływu. Następnie na podłodze rysujemy krzyżyk w miejscu lokalizacji syfonu. Długość doprowadzenia nie powinna być dłuższa niż 2 metry. Doprowadzenie wykonuje się z rur i kształtek o średnicy 5 centymetrów. Doprowadzenie rury odpływowej do syfonu nierzadko wymaga kolanek o różnym kącie załamania. Chcąc wstępnie ustalić dopasowanie elementów odpływu można wykonać po wyjęciu uszczelek z kielichów i zmontowanie ich podczas ostatecznego montażu. Przed zamontowanie odpływu uszczelki smarujemy płynem poślizgowym lub mydłem, a w złączach wciskamy. Należy zostać 5mm luzu. W kielichu połączenie skręcamy mocno ręcznie dociskając. Odpływ należy ustabilizować i sprawdzić szczelność odpływu wlewając intensywny strumień wody z konewki do syfonu.

5. Wyprowadzenie rur do panelu – do panelu natryskowego trzeba doprowadzić rurę z ciepłą i zimną wodą. Mając panel z dyszami warto wcześniej sprawdzić wydajność i ciśnienie wody zasilającej. Informacje te znajdują się w instrukcji użytkowania panelu. Także przed zakupem warto sprawdzić czy domowa instalacja spełnia warunki. Panel natryskowy można zamontować w narożniku lub w płaszczyźnie ściany. Zamontowanie natrysku w narożniku nie ogranicza miejsca pod prysznicem. Rury należy umieścić w bruzdach ścian albo za osłoną w rogu ściany. Rurę z wodą zimną jak i rurę z wodą ciepłą doprowadzamy na wysokość umożliwiającą komfortowe podłączenie panelu natryskowego. W zależności od wymagań konkretnego modelu panelu końcówki lokujemy na ściśle określonej wysokości. Podczas podłączaniem złączem sztywnym. W narożu rury doprowadzamy na wysokość około 1 metra od podłogi jeśli będziemy korzystać z elastycznych wężyków.

6. Izolacja podpłytkowa na ścianach – jeśli już mamy podłączone rury w ciepłą i zimną wodą możemy pomyśleć o położeniu kafelek. Dobrze żeby były duże wtedy łatwiej utrzymać czystość i zapewniają większą szczelność pokrycia. Przed położeniem płytek sprawdzamy czy ściana jest dostatecznie równa i mocna. Najlepszym podłożem dla płytek jest tynk cementowo-wapienny. W razie potrzeby można go wyrównać zaprawą klejową naniesioną dzień lu dwa dni wcześniej. Kolejna czynność to położenie na podłożu warstwy izolacji przeciw wodnej na przykład płynnej folii. Folia powinna być wzmocniona na rogach i brzegach taśmą izolacyjną.

7. Podkład i brodzić podpłytkowy – W celu zainstalowania brodzika podpłytkowego należy po zamontowaniu syfonu i odpływu ukształtować warstwę podkładową. Na warstwie podkładowej spocznie brodzik lub panel podpłytkowy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie płyty styropianowej jako podkładu o grubości dostosowanej do wypełnienia. W pewnym zakresie grubość można regulować za pomocą warstwy zaprawy klejowej wykorzystywanej do mocowania wkładu. Nie należy zapomnieć o wykonaniu otworów na syfon i kanał w którym będzie przebiegał odpływ.

8. Izolacja przeciw wodna na obwodzie brodzika – panel podpłytkowy przeważnie mają warstwę izolacji wodoszczelnej. Chroni przed wilgocią miejsce zamontowania odwodnienia i na połączeniu z podłogą łazienki. W przypadku brodzika izolacje wywijamy na ścianę, gdy brodzik będzie przylegał bezpośrednio do ściany. Wzdłuż brzegów panelu odwijamy folię uszczelniającą i używamy zaprawy klejowej. Zaprawa ta pozwala na wypełnienie luki na obwodzie i zapewni przytwierdzenie uszczelniania zintegrowanego z panelem. Po dobie od zamocowania panelu można zacząć układać płytki. Wtedy też łączymy syfon z kratka odpływową.

9. Układanie płytek – zadanie to nie należy do łatwych. Mając do czynienia z odpływem centralnym lub liniowym należy osiągnąć spadek z czterech stron. Warto zaopatrzyć się w przecinarkę stacjonarną z diamentową tarczą. Posłuży ona do przycinania skośnego płytek. Dzięki takiej przycinarce otrzymujemy precyzyjne i równe cięcie. Zaleca się montowanie płytek, które nie będą śliskie w trakcie korzystania z prysznicu. Kafelki mogą mieć taki sam kolor jak kafelki w reszcie łazienki lub całkiem inny. Wracając do samej sprawy dopasowania płytek to z pewnością zaokrąglone brzegi płytki można uzyskać papierem ściernym, osełką lub szlifierką oscylacyjną. W pierwszej kolejności układa się płytki w brodziku, a dopiero później w reszcie łazienki. Prace zaczynamy od odpływu liniowego. Podczas tej czynności dostosowujemy poziom odpływu w celu zapewnienia swobodnego spływu wody. Na początku kładziemy płytki pełnowymiarowe, a dopiero później dosztukujemy. Dochodząc do krawędzi załamania należy rozpocząć kładzenie skośne. Uwaga! Warto skośne płytki ułożyć na sucho, a dopiero później na trwałe przytwierdzić do podłoża. Układając płytki skośne na sucho jednocześnie sprawdzamy kąty i patrzymy czy spoiny maja tę samą wielkość.

10. Montaż panelu -panel podłączamy na końcu, lecz nie każdy producent podaje informacje o sposobie łączenia. Jeśli mamy do czynienia z panelem narożnym to montaż wydaje się prosty. Należy pamiętać żeby na końcu rur założyć zawory odcinając. Nieraz do dokumentacji panelu dołączony jest szablon, który ułatwi mocowanie. Informuje gdzie trzeba osadzić w danym materiale ściany kołki montażowe. Przeważnie wystarczy zamocować dwa wsporniki. Nie należy zapomnieć o podłączeniu wężyków zasilających. Do zamocowania wężyków potrzebne są dwie osoby. Pierwsza trzyma panel, a druga mocuje wężyki. Przed ostatecznym zawieszeniem panelu trzeba uzupełnić go o na przykład dyszę lub słuchawkę.


Jak zamontować prysznic – podsumowanie

Jeśli zdecydowaliście się na prysznic bez ścianek to byłoby wszystko. Postępując krok po korku zgodnie z instrukcją, a powinniście bez problemu zamontować prysznic. Nie jest to aż takie trudne zadanie.

Komentarze  

0 #2 Darek 2020-08-20 11:10
Warto jeszcze pamiętać o wyrównaniu podłoża, a przede wszystkim o dokładnych wymiarach. To już pół sukcesu!
Cytować
0 #1 AniaRadzi.pl 2020-08-20 06:27
Słuszne wskazówki - dodałabym jedynie, że dużo prościej jest, gdy mamy już dokładny plan układu pomieszczenia i rozmieszczenie poszczególnych sprzętów sanitarnych. Warto to wszystko wcześniej zaplanować, bo w trakcie remontu może nam pojawić się coś nieoczekiwanego - jak choćby brak miejsca do podłączenia brodzika lub odpływu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież