Jeśli pragniemy nadać danemu materiałowi określony kształt (niezależnie od tego czy jest to metal, drewno, tworzywo sztuczne, kamień czy inny rodzaj materiału) – musimy dysponować określonymi urządzeniami (takimi jak na przykład centra obróbcze CNC), na których można zamontować określone narzędzia skrawające. Montuje się je za pomocą oprawek narzędziowych takich jak na przykład oprawki narzędziowe frezarskie, wiertarskie czy inne.


Oprawki narzędziowe – dlaczego są niezbędne

Obróbka materiałów nie jest procesem łatwym ani szybkim jednakże wykorzystuje się ją w wielu branżach (na przykład w branży motoryzacyjnej, produkcji mebli, rolnictwie).  Aby można ją przeprowadzić właściwie i niezwykle dokładnie – potrzebne jest dysponowanie odpowiednimi urządzeniami  z zamontowanymi narzędziami skrawającymi. To od tego w jaki sposób narzędzie skrawające zostanie przytwierdzone do urządzenia zależy jakość realizowanego procesu.  Odpowiedzialne są za to oprawki  podzielone na kategorie: oprawki narzędziowe frezarskie, wiertarskie, do gwintowania oraz inne.  Mocowanie narzędzi odgrywa niezwykle istotną rolę procesach obróbczych z racji tego, iż źle zamontowana oprawka narzędziowa obraca się wokół własnej osi, a wówczas na wszystkie części z jakich jest zbudowana działają siły odśrodkowe. Symetryczne rozłożenie owych sił  w stosunku do osi obrotu oprawki gwarantuje brak wystąpienia wibracji na elementach wrzeciona obrabiarki.  Dodatkowo użycie źle dobranej oprawki może doprowadzić do sytuacji, w której zostanie pogorszona jakość obrabianego materiału, zwiększone zużycie wrzeciona obrabiarki, zmniejszona trwałość narzędzia czy też jego uszkodzenie. Szczególnie popularnym procesem obrabiania – którego efekty widoczne są niemal w każdym gospodarstwie domowym (meble) – jest frezowanie. To właśnie od jakości oprawek narzędziowych frezarskich w dużej mierze zależy jakość asortymentów używanych przez nas na co dzień.

Techniki frezowania a oprawki narzędziowe frezarskie

Od jakości materiałów z jakich wykonane są oprawki narzędziowe frezarskie, precyzji ich wykończenia  oraz sposobu montażu zależy końcowy efekt wytwarzania produktów dla klientów. Istnieje kilka technik frezowania, które można podzielić ze względu na rozmieszczenie ostrzy (czyli frezowanie walcowego oraz frezowanie kształtowe), a także z uwagi na sposób poruszania się ostrzy: współbieżne i przeciwbieżne. We frezowaniu współbieżnym ostrze i przedmiot poddawany obróbce frezarskiej poruszają się w tym samym kierunku . W przypadku frezowania przeciwbieżnego  elementy poruszają się w przeciwnym kierunku.  Można więc powiedzieć, że efektywność wykonywania prac frezarskich, ich estetyka oraz zapewnienie klientom końcowym najwyższej jakości nie zależy tylko od urządzenia czy narzędzia stosowanego w procesach frezarskich, ale w dużej mierze także od oprawek frezarskich pozwalających na odpowiednie zamontowanie narzędzia i jego stabilną pracę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież