Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym jak schłodzić poddasze zastanówmy się, co jest przyczyną tak szybkiego i dużego nagrzewania się.

Ma na to wpływ kilka czynników. Kumulacja ciepła zgodnie z zasadami termodynamiki. Ciepło naturalne gromadzi się i wznosi na górze, dlatego ostatnim przystankiem w wędrówce powietrza jest właśnie poddasze. Promienie słoneczne – okna dachowe zapewniają znacznie większy dostęp do światłą dziennego niż okna w ścianach. O ile wiąże się to z korzyściami, o tyle w upalne dni może dojść do podwyższenia temperatury na poddaszu. Niska jakość wentylacji – głównym powodem nadmiernego nagrzewania się powietrza na poddaszu jest kiepska wentylacja pomieszczenia. Problem ten dotyka stare, nowe i nowo wybudowane budynki. Spowodowane jest to niewielką odległością między górą komina, a kratką wentylacyjną w pomieszczeniu. Ciśnienie powietrza przy kratce wentylacyjnej ma zbliżoną wartość do ciśnienia przy szczycie komina, co oznacza, że ruch powietrza jest bardzo mały, powodując słabą wentylację poddasza.

Jak łatwo ochłodzić poddasze?

Optymalna temperatura w pomieszczeniu to ważny czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie zarówno w dzień jak i w nocy. Przegrzane poddasze oraz związane z nim niedotlenienie organizmu obniża koncentrację i pogarsza jakość snu. Na wysoką temperaturę powinny uważać dzieci i osoby starsze. Poniżej skuteczne metody walki z gorącem na poddaszu.

  1. Zasłonienie okien dachowych od zewnątrz – najskuteczniejszym sposobem jest zatrzymanie promieni słonecznych zanim wejdą do wewnątrz. W tym celu warto zainwestować w markizy, dzięki zastosowaniu specjalnej siatki z włókna węglowego markizy przepuszczają niezbędne światło i nie zasłaniają widoku na okolicę. Jednocześnie redukują 76% ciepłą słonecznego, które dociera do wewnątrz. Nieużywaną markizę możesz zwinąć – ukryta pod oblachowaniem okna będzie całkowicie niewidoczna.
  2. Wyłącz nieużywane urządzenia – działające sprzęty domowe, które wymagają podłączenia do elektryczności wytwarzają dużo ciepła. Dlatego latem warto wyłączyć z zasilania, te urządzenia z których nie korzysta się na przykład telewizor, komputer lub kuchenka mikrofalowa. Warto ustalić listę czynności, które powodują podwyższenie temperatury na przykład gotowanie. Posiłki, które wymagają uruchomienia piekarnika i kuchenki najlepiej przygotowuj dzień wcześniej o wieczornej porze i schowaj na noc do lodówki. Ich odgrzanie nie wydzieli tyle ciepła co gotowanie.
  3. Zadbaj o świeże powietrze na poddaszu – uchyleniem okien na poddaszu może być skuteczny sposobem na ochłodzenie, w końcu ciepłe powietrze wędruje ku górze. Więc gdy zapada zmrok i robi się chłodniej, to doskonała pora na przewietrzenie pomieszczenia. Można wykonać to również w ciągu dnia. Wystarczy zamknąć te okna z słonecznej strony jednocześnie otwierać te, które umieszczone są po stronie ciemniejszej. Jeśli na zewnątrz wieje lekki wiaterek, to można otworzyć okna po przeciwnych stronach poddasza i pozostawić otwarte drzwi. Dzięki temu nie trzeba kupować klimatyzatora.
  4. Doceń moc roślin i nawilżaczy – w lekkim obniżeniu temperatury w pomieszczeniu można uzyskać sposobami naszych babć. Duża ilość rośli doniczkowych w pokoju takich jak paproć, potrafi stworzyć przyjemny mikroklimat, dzięki czemu powietrze jest bardziej rześkie. W podobny sposób działają nawilżacze powietrza. Wystarczy do nich wlać zimną wodę i włączyć, by na poddaszu było jeszcze bardziej przyjemnie.
  5. Zadbaj o prawidłową izolację dachu – za wysoką temperaturę na poddaszu może odpowiadać brak izolacji termicznej. Ocieplenie dachu za pomocą wełny mineralnej może nie tylko zatrzymać ciepło zimą, ale również ochronić przed upałem w letnie dni. Zaleca się kładzenie wełny o grubości 15cm. Dla większej ochrony można tą warstwę zwiększyć do 25-30cm. Jednak ocieplenie dachu wiąże się z większym remontem więc taką sprawę załatwia się jeszcze na etapie budowy.

Splity i multisplity – split jest klimatyzatorem, który składa się z jednostki wewnętrznej zewnętrznej. Jest to droższe rozwiązanie niż monobloki, ale o wiele skuteczniejsze i bardziej komfortowe. Podczas instalacji klimatyzacji split istotne jest aby oba urządzenia znajdowały się blisko siebie. Dzięki temu uniknie się skomplikowanych prac montażowych. Te rozwiązanie może być wykorzystane nie tylko podczas budowy domu, ale również podczas modernizacji istniejących już budynków. Wybór jednostki wewnętrznej pozwoli na umieszczenie jej na suficie, na ścianie lub na podłodze. Takie klimatyzatory split dedykowane są otwartym poddaszom, które nie mają wydzielonych pomieszczeń. W ten sposób poddasze zostanie ochłodzone. Jeśli poddasze mamy poprzedzielane na mniejsze pomieszczenia to z pomocą przyjdzie multisplity. Jest to ten sam rodzaj urządzenia w tym wyjątkiem, że do zewnętrznej jednostki można zamocować kilka jednostek wewnętrznych, które działają niezależnie od siebie. W ten sposób każdy dopasuje sobie odpowiednie parametry klimatyzatora. Obie jednostki to nowoczesne rozwiązania, które dzięki swojej cichej pracy nie będą nam przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Rozsądny wybór klimatyzatora na poddasze pozwoli nie tylko cieszyć się chłodem w upalne dni, ale także polepszy samopoczucie. Obecnie na rynku jest wiele klimatyzatorów wyposażonych w różne filtry takie jak HEPA, który usuwa prawie całkowicie kurz z powietrza, aż po modele uwalniające witaminę C. Ciekawe są także filtry dezodoryzujące z aktywnym węglem, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Kolejnym domowym sposobem na ochłodzenie poddasza jest biała tkanina na oknie – powieszenie takiej tkaniny pomaga obniżyć temperaturę na poddaszu. Najlepiej aby była to bawełniana i przezroczysta tkanina. Dodatkowo można ją zmoczyć, aby wyparowało z niej ciepło. Ten sposób działa lepiej, gdyż tkanina umieszczona jest na zewnątrz okna, a nie w środku mieszkania. Do zalet tej metody należą: łatwe do wykonania, łatwe czyszczenie, gdyż wystarczy wyprać, nie wymaga dużego nakładu finansowego oraz można wykonać samodzielnie w kilka godzin bez użycia specjalnych narzędzi. Do wad zaliczamy: brak swobodnego otwarcia okna, tkanina szybko się brudzi, metoda nie sprawdzi się przy innym kolorze tkaniny oraz przy zawieszeniu wewnątrz mieszkania szyby i tak będą się nagrzewały.

Dodatkowe sposoby na ochłodzenie poddasza. Optymalną temperaturę w pomieszczeniu zapewniają: roleta solarna SSR, która dostosowana jest do wszystkich rodzajów okien. Forma zasilania prądem czyni z niej rozwiązanie ekonomiczne i w pełni ekologiczne. Markiza termoizolacyjna wykonana jest z półprzezroczystej siatki pokrytej PVC. Zatrzymuje ona do 80% promieni słonecznych, dzięki czemu następuje redukcja nagrzewania się poddasza bez ograniczania widoków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież