Decydując się na budowę domu, najczęściej robimy to z myślą o niezależności i dużej przestrzeni życiowej.

Zdarza się jednak, że w wolnostojącym domu mają mieszkać dwie rodziny – najczęściej taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy budynek ma pełnić rolę domu dwupokoleniowego. Jak w takich okolicznościach zaplanować układ domu, by wszyscy domownicy czuli się w nim komfortowo. Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jakie pomieszczenia należy uwzględnić w projekcie domu dwurodzinnego?

Dom dwurodzinny naturalnie powinien być znacznie większy niż dom jednorodzinny. O ile lokal mieszkalny dla trzy-, czteroosobowej rodziny powinien domyślnie mieć około 150 m2, o tyle mówiąc o domu dla dwóch rodzin, musimy uwzględnić budynek o powierzchni użytkowej na poziomie w sumie 200 m2, a często nawet więcej.

Wynika to oczywiście z faktu, że obie rodziny powinny mieć zapewnioną wystarczająco dużą przestrzeń życiową i komfort, z czym wiąże się uwzględnienie osobnych, podstawowych pomieszczeń dla obu rodzin. Chodzi tu przede wszystkim o kuchnię, łazienkę, sypialnię oraz salon – najlepiej z tarasem. Zdarza się, że projekty takich domów obejmują również osobne jadalnie, choć z tym pomieszczeniem bywa akurat różnie – jeśli obie, mieszkające w domu rodziny są ze sobą blisko spokrewnione, często decydują się na jedną, wspólną jadalnię.

Jak podzielić dom dla dwóch rodzin – w poziomie czy w pionie?

Najważniejszym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas projektowania domu dla dwóch rodzin, jest to, czy ma on być przedzielony na osobne lokale w pionie, czy w poziomie.

Dom dwurodzinny podzielony w poziomie, czyli dom piętrowy

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wybranie gotowego projektu domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym dla dwóch rodzin, który można znaleźć na przykład w ofercie firmy Domowe Klimaty w tym miejscu: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-nowoczesnych/.

Wówczas budynek „naturalnie” podzielony jest na dwa, osobne lokale przeznaczone dla dwóch rodzin, a granicę wyznaczona jest po prostu przez kondygnację. Parter może zostać zaprojektowany tak, by spełniał wszystkie potrzeby życiowe jednej rodziny (na przykład seniorów), natomiast na piętrze można urządzić lokal dla drugiej rodziny. Dobrym rozwiązaniem może być projekt, w którym klatka schodowa znajduje się poza „prywatnymi” ciągami komunikacyjnymi.

Dom przedzielony w pionie – bliźniak

Alternatywą dla powyższego projektu jest dom w zabudowie bliźniaczej. Popularny bliźniak to de facto jeden budynek podzielony na dwa osobne domy, co sprawia, że zarówno on, jak i działka mają dwóch współwłaścicieli.

Jakie zalety mają bliźniaki? Z pewnością zapewniają większą prywatność (np. poprzez to, że każda rodzina ma osobne wejście do swojego domu) i gwarantują większą przestrzeń życiową. Do plusów tego rozwiązania należy też zapisać to, że obie rodziny mają wówczas oddzielne garaże i podjazdy.

Co wybrać? Zapoznaj się z ofertą Domowe Klimaty!

To, czy lepszym wyborem jest dom piętrowy dwurodzinny, czy bliźniak, zależy w dużej mierze od potrzeb obu rodzin i ich możliwości finansowych. Najlepiej jest obejrzeć projekty obu domów i na ich podstawie wybrać najlepsze rozwiązanie. My polecamy gotowe projekty firmy Domowe Klimaty, z którymi możesz się zapoznać m.in. tutaj: https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-dwulokalowe-blizniaki/.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież