Telewizor, który stał się nieodzownym elementem wyposażenia salonów.

To już nie te czasy kiedy telewizor był dużym czarnym pudłem, które na wszelkie sposoby ukrywało się. Teraz producenci prześcigają się w pomysłach jak przekształcić telewizor w prawdziwe cacko, a nawet dzieło sztuki użytkowej. Dzisiaj każdy eksponuje swój telewizor. Jak go zamontować do ściany i na jakiej wysokości? Poniżej przedstawione zostaną potrzebne informacje.

Jak powiesić telewizor na ścianie?

Na początku należy zastanowić się gdzie chcemy umieścić telewizor, który musi stać w odpowiedniej odległości od kanapy. Wiadomo, że komfort oglądania zależy od odległości kanapy do telewizora. Jeśli w domku dysponujemy oddzielnym pokojem do oglądania telewizji to powinien mieć kształt proporcjonalnego prostokąta o wymiarach 20-30m2. Jeśli odbiornik telewizyjny na stanowić część salonu to warto wygospodarować cały aneks.

Mając do dyspozycji sporą przestrzeń to warto wygospodarować kącik na telewizor. Jest to dobry pomysł. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy nie będą sobie przeszkadzali. Taki aneks można rozgraniczyć na przykład szklanymi drzwiami. Urządzając kącik z telewizorem należy wiedzieć, że współczesne telewizory mają kąt widzenia nawet 180 stopni, dlatego też przy telewizorze może relaksować się spore grono osób. Minęły już czasy kiedy trzeba było siedzieć na wprost odbiornika.

Najlepszym miejscem na telewizor jest ściana. Pojawia się problem z ukryciem kabli. Można wykuć bruzdy w ścianie, ukryć kable w płycie kartonowo-gipsowej lub też między wykładziną dekoracyjną ułożonej na ścianie, a ścianą właściwą. Ścianę na której będzie wisiał telewizor można odpowiednio zaaranżować tak aby urządzenia peryferyjne były wyeksponowane wtedy używany półek, wnęk i wsporników lub ukryte wtedy to umieszczany je w szafkach. Jest też możliwość kupna specjalnie przygotowanego panelu meblowego pod którym ukryje się wszystkie przewody. Producenci osprzętu TV mają w swojej ofercie maskownice. Nie wyglądają zbyt estetycznie, ale w 100% spełniają swoją rolę.


Jak wysoko powiesić telewizor?

Kolejną ważną sprawą jest dobór odpowiedniej wysokości umieszczenia odbiornika TV. Przyjmuje się, że środek ekranu TV musi być na wysokości oczu widzów. Zatem bierzemy wysokość kanapy i średni wzrost widzów. Teoretycznie wysokość na której umieszczony zostanie telewizor wynosi 100-110cm. Jest to jednak sprawa indywidualna więc nie należy stosować żelaznych zasad.

Przed telewizorem domownicy mają się zrelaksować. Relaksowi sprzyja wzrok poniżej linii oczu. Jeśli będziemy zadzierać głowę do góry to po chwili będziemy czuć w karku i ramionach napięcie. Nie sprzyja to relaksowi i komfortowi oglądania telewizji. Nieco inaczej jest z telewizorem zamieszczonym w sypialni. W tym pomieszczeniu oglądamy TV leżąc, także dla komfortu odbiornik TV powinien zawisnąć na wysokości 180cm i posiadać uchwyt z regulacją kąta nachylenia.


Uchwyt do powieszenia telewizora na ścianie

Jeśli już wybrano miejsce na TV warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego uchwytu. Najważniejszym parametrem jest udźwig. Uchwyty można podzielić na stałe, takie których po zamontowaniu odbiornika nie reguluje się i ruchome, takie które możemy regulować w pionie i poziomie. Płaski uchwyt z pewnością będzie miał możliwość odchylenia. Uchwyt na zginanym ramieniu przyda się osobą, które chcą oglądać TV z różnych stref pomieszczenia. Do najbardziej zaawansowanych uchwytów należą te sterowane pilotem.


Jak powiesić telewizor?

Większość z telewizorów z tyłu posiada otwory montażowe do uchwytu. Otwory te umieszczone są w rozstawach według standardów VESA. Jest to 200 na 200mm i 400 na 400mm. Jak widać samo przymocowanie telewizora do uchwytu nie jest rzeczą skomplikowaną. Ważne jest umiejętne znalezienie miejsca w salonie na odbiornik TV. Wiedząc już co? I Jak? Możemy przystąpić do samego montażu o ile mamy taką potrzebę.

jak powiesic telewizor na scianie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież