Dom, to bez wątpienia niezwykle ważne miejsce. To w nim spędzamy większość naszego życia. Tu spędzamy czas z rodziną i obchodzimy najważniejsze uroczystości. Warto więc zadbać, o jego piękno. Schody często są niezbędnym elementem naszego mieszkania. Warto by stały się także jego największą ozdobą.Jakie są typy konstrukcji drewnianych schodów?

Jest kilka rodzajów schodów samonośnych. Zwłaszcza w porównaniu z konstrukcją betonową – wszystkie z nich cechuje wizualna lekkość i elegancja. Nie są tu potrzebne żadne wspierające konstrukcję, oparte o podłogę belki.

Wyróżniamy następujące typy schodów samonośnych:

  • Konstrukcja policzkowa, nazywana również schodami wpuszczanymi – jest to model, w którym stopnie utrzymywane są przez dwie, wchodzące w nie wangi (nazywane również policzkami). Jest bardzo stabilna i wizualnie lekka zarazem.
  • Konstrukcja osiodłana, nazywana również schodami nakładanymi – czyli takimi, w których stopnie umieszczone są na wangach. Jest elegancka i równie stabilna, co konstrukcja policzkowa.
  • Konstrukcja bolcowa – to znaczy taka, w której bolce utrzymują się bezpośrednio na stopniach. Wizualnie jest niezwykle lekka.
  • Schody dywanowe – konstrukcja podobna do powyższej, z tym, że elementem łączącym stopnie – zamiast bolców – jest deska.
  • Schody z centralną wangą - czyli takie, w których elementem łączącym stopnie jest centralnie poprowadzona, często wąska i elegancka wanga.

W jakim mieszkaniu pasować będą konstrukcje wpuszczane i nakładane?

Dwoma najczęściej spotykanymi typami drewnianych schodów są konstrukcje wpuszczane i nakładane. Są uniwersalne i jako takie możemy uznać je za klasykę. Często wykonane są z jasnych typów drewna jak np. orzech. Sporządza się je nawet z miękkich typów drewna, jak sosna jednakże w takim przypadku niezbędne jest ich odpowiednie zabezpieczenie chemiczne.

Innym wariantem schodów nakładanych może być wykonanie ich z klasycznego dębu. Takie schody nabierają automatycznie klasy. Ze względu na konstrukcję są bardzo stabilne, a wykonanie z twardego typu drewna – sprawi, że będą wytrzymałe i posłużą nam długie lata. W posiadającym kilka pięter domu jednorodzinnym można wybrać je jako główne schody, prowadzące na pierwsze piętro. Dla bezpieczeństwa można dobrać do nich odpowiednią balustradę z poręczą. Począwszy od pionowych tralek, na podłużnych wstęgach na relingach – kończąc. W bardziej nowoczesnym wariancie – elementem wypełniającym balustradę może być szkło.


W jakim mieszkaniu pasować będą konstrukcje bolcowe, dywanowe i z centralną wangą?

Konstrukcje bolcowe, dywanowe i z wangą ułożoną centralnie pasują do nowocześniejszych kompozycji. Dla przykładu: jeśli nudzi nas standardowy i konwencjonalny wygląd konstrukcji nakładanej – możemy wybrać dywanową. Obie są do siebie wizualnie zbliżone, ale dywanowa jest optycznie lżejsza. Oprócz tego klasyczny dąb zastąpić możemy jaśniejszym i bardziej żywym bukiem. Ma on jednolitą strukturę i dobrze współgrać będzie z wnętrzami utrzymanymi w bardziej nowoczesnym stylu. Podkreślić tu jednak należy, że odporność na wilgoć drewna bukowego jest stosunkowo niewielka. Sprawdzi się ono więc wyłącznie jako materiał do schodów wewnętrznych. Warto podkreślić, że im bardziej miękkie drewno, tym więcej wagi przywiązywać trzeba do jego zabezpieczenia chemicznego.

Schody z centralną wangą wyglądają szczególnie awangardowo i współcześnie. Doskonale pasują one do nowoczesnego i przestronnego loftu. W bardziej konwencjonalnym domu jednorodzinnym można je natomiast zamontować z myślą o szczęściu, jakie konstrukcja ta da naszym dzieciom. Należy bezwzględnie pamiętać również o jego bezpieczeństwie.


Podsumowanie

Odpowiedni dobór konstrukcji schodów samonośnych do naszego mieszkania nie jest więc kwestią łatwą. Wpływ na niego mają najróżniejsze czynniki. Począwszy od tego, czy cenimy klasyczną elegancję, czy nowoczesną funkcjonalność – poprzez różne typy drewna, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę – na naszych indywidualnych preferencjach, upodobaniach i gustach – kończąc. Efekt finalny zawsze jest jednak tego warty, a są nim piękne, funkcjonalne i bezpieczne schody, które będą największą ozdobą naszego domu.

Szukasz drewnianych schodów do swojego domu? Sprawdź ofertę fabrykadrewnianychkonstrukcji.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież