Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? Zależy ci na większym komforcie cieplnym? W takim przypadku warto sprawdzić regulatory temperatury, czyli termostaty, które poprzez czujniki temperatury mogą na bieżąco kontrolować jej poziom, a także pomagają w sterowaniu instalacją grzewczą.

Czym są regulatory temperatury?

Termostaty, czyli regulatory temperatury to obecnie jeden z kluczowych elementów nowoczesnych systemów ogrzewania w domach i w innych budynkach. To zautomatyzowane urządzenia, które pozwalają na kontrolę pracy ogrzewania, a dzięki dodatkowym funkcjom poprawiają komfort i zmniejszają koszty eksploatacji w sezonie grzewczym. Regulator jest wyposażony w czujnik temperatury – może także współpracować z czujnikiem zewnętrznym, na przykład umieszczonym w podłodze przy ogrzewaniu podłogowym. Na podstawie pobranych informacji o temperaturze może on następnie sterować pracą kotła grzewczego, aby utrzymywać właściwy poziom ciepłoty we wnętrzach. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie sterować ogrzewaniem.

Rodzaje regulatorów temperatury

W użyciu znajdują się różne rodzaje regulatorów temperatury:

  • pokojowe regulatory temperatury – to urządzenia przeznaczone do montażu w każdym pomieszczeniu, które kontrolują poziom temperatury, a także pomagają w sterowaniu znajdujących się w nim grzejników, mat grzewczych, pozwalają na łatwe ustawienie poziomu temperatury zgodnie z zapotrzebowaniem

  • regulatory pogodowe – są to urządzenia, które współpracują z czujnikami pogodowymi, dlatego umożliwiają one dopasowanie poziomu ciepła do zewnętrznych warunków pogodowych

Powyższe regulatory temperatury są także oferowane w różnych wariantach, na przykład mogą być wyposażone w proste pokrętło do regulacji, ale mogą mieć też elektroniczne wyświetlacze, ekrany dotykowe, a nawet mogą współpracować z aplikacjami mobilnymi, by zarządzać ich pracą także poza domem.

Dlaczego warto wybrać regulatory temperatury?

Skorzystanie z regulatorów temperatury ma wiele zalet, dlatego są one obecnie tak chętnie kupowane i polecane przy realizacji systemów grzewczych. Dzisiaj ich ceny są także coraz niższe, więc wykonanie montażu termostatu nie wiąże się ze sporym kosztem. Przede wszystkim regulatory temperatury to niższe koszty użytkowania instalacji grzewczej, dlatego można zaoszczędzić razem z nimi nawet kilkaset, a niekiedy ponad tysiąc złotych w stosunku rocznym. Także termostat to większy komfort dla mieszkańców – ustawienie temperatury na odpowiednim poziomie zapewni stałą wygodę niezależnie od zmieniających się warunków temperaturowych na zewnątrz.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież