Piękna i wytworna – to słowa, które trafnie opisują hortensje.

Ozdabiają ogromnymi kulami kwiatów. Ta roślina wnosi do rabaty elegancję, powiew egzotyki oraz klimat wyrafinowanych królewskich ogrodów. Jest wymagająca w uprawie, jednak końcowy efekt jest tak olśniewający, że nikt nie żałuje pracy włożonej w pielęgnacje hortensji.

Jak dbać o hortensję latem i zimą

Jest to roślina dość wymagająca w uprawie. Potrzebuje sporo światła, lecz warto posadzić ją na stanowisku z półcieniem niż słonecznym. Dzięki temu kwiaty pozostają atrakcyjne na dłużej. Będą rosły doskonale przy zapewnieniu ziemi żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Odpowiednie regularne podlewanie to istotna sprawa i sukces w uprawie tej rośliny. Naturalnym miejscem występowania tej rośliny są wilgotne rejony klimatu monsunowego. Również ważne jest nawożenie, które wykonuje się dwu lub trzykrotnie w ciągu sezonu. W sklepach można znaleźć preparaty dedykowane hortensji. Roślinę tą można sadzić od kwietnia do listopada. Jeśli wybierze się okres wiosenny, to należy pamiętać o obfitym nawadnianiu w okresie wegetacji. Jesienny termin ograniczy podlewanie, ale może narazić roślinę na przemarznięcie więc termin nie powinien być zbyt późny. Na zimę hortensje należy zabezpieczyć, bo nie mają odporności na mrozy. Ochrony potrzebują zwłaszcza pędy, na których zawiązały się pąki przyszłorocznych kwiatów. Jeśli pąki przemarzną, to roślina nie zakwitnie. Warto więc osłonić je słomianym stroiszem lub agrowłókniną, a ziemię wokół wyściółkować.

Bogactwo kolorów i kształtów, czyli najpiękniejsze odmiany

W naszych ogródkach najczęściej królują odmiany ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele ich kuzynek, które są równie atrakcyjne. Osoby lubiące duże rośliny z pewnością wybiorą hortensje drzewiastą, która dorasta do 2 metrów wysokości. Ciekawe są odmiany piłkowane, które tworzą rozłożyste krzewy ozdobione płaskimi kwiatostanami, które przypominają talerzyki. Kolejną grupą są hortensje dębolistne, które mają białe, stożkowate kwiaty i efektowne liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na kolor fioletu i głębokiego odcieniu brązu. Są też liczne odmiany pnące, które w ogrodzie stworzą efektowne i kwitnące ściany. Oto kilka odmian hortensji wartych uwagi:

  • Hortensja ogrodowa Green Shadow – posiada niezwykłe kwiaty o zmieniających barwach: najpierw są seledynowe potem w centrum pojawiają się karminowe plamki, które rozrastają się, a w efekcie zostaje tylko szmaragdowa smuga cienia na obrzeżu płatków. vHortensja ogrodowa Hot Red – ogniście gorąca posiada ogromne kwiaty w kolorze intensywnej czerwieni. W przypadku zakwaszenia gleby zmienią barwę na amarantowy odcień.
  • Hortensja drzewiasta Anabelle – zachwyca kulistymi kwiatami, które mają odcień bieli. Pierwotnie są zielonkawe, później śnieżne, a na koniec kremowe. Ten gatunek hortensji zawiązuje pąki wiosną więc nie mamy obawy, że zniszczą je mrozy.
  • Hortensja piłkowana Blue Bir – rozrasta się w krzew o wysokości jednego metra. Obsypany jest całą masą kolorowych, płaskich kwiatów w barwie błękitu.
  • Hortensja ogrodowa Saxon Snowball – kompaktowy krzew, który dorasta do metra wysokości. Ma bukiety przypominające śnieżne kule. Bez względu na odczyn gleby zawsze pozostają białe.
  • Hortensja ogrodowa Bavaria – jest to prawdziwy kameleon. Jej ogromne kwiaty mają biało obrzeżone kwiatki o różowym wnętrzu, które w czasem przebarwiają się na niebiesko.

Hortensje bukietowe

Kwitną pod koniec lata na tegorocznych pędach. Jest to najważniejsza cecha, która odróżnia je od hortensji ogrodowych i mocniej rzutują na jej pielęgnacje. Ta forma kwitnienia sprawia, iż hortensje bukietową można silnie skracać wczesną wiosną. Dla ich pędów nie straszne są przymrozki. Do popularnych odmian hortensji bukietowej należą:

  • Grandiflora – Osiąga wysokość i szerokość około 150 cm. Przyrasta około 30cm rocznie. Potrzebuje stanowiska słonecznego. Ma duże stożkowate kwiatostany o długości 30cm. Z czasem kwiaty różowieją, a następnie zasychają. Można zostawić je na krzewie na okres zimy. Zmrożone i przypruszone śniegiem będą ładnie wyglądały.
  • Limelight – dorasta do wysokości około 3 metrów. Posiada oryginalny kwiatostan początkowo zielonkawo-zółte, a z czasem kremowo białe.
  • Vanille fraise – dorasta do wysokości 2 metrów, a rozrasta na wielkość 150cm. Ma ciemnoczerwone pędy i duże kwiatostany o ciekawym zabarwieniu. Początkowo są białe potem przechodzą w intensywnie różowy kolor. Jest bardzo dekoracyjna, ceniona i poszukiwana odmiana.

Kwitnienie hortensji ogrodowej

Krzewy kwitną na niebiesko, biało, różowo i czerwono, a także w odcieniach wymienionych kolorów. Można zauważyć, że coraz więcej odmian kwitnie dwu barwnie. Zatem mamy sporo możliwości aranżacyjnych, szczególnie, że kwiaty niektórych odmian zmieniają nieznacznie zabarwienie podczas całego cyklu rozwojowego. Błękitny kolor kwiatów tej rośliny jest cechą naturalną i nie ma nic wspólnego z podejmowanymi w szkółkach pracami hodowlanymi. To kwestia jakości podłoża i obecności glinu. Od ziemi zależy czy kwiaty wybarwią się na niebiesko czy na różowo. Wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że w podłożu kwaśnym hortensja kwitnie na niebiesko. Tylko w takich warunkach system korzeniowy może przyswoić sobie niezbędny glin. Aby nie dopuścić do zmiany barwy na różową, krzewy należy uprawiać w kwaśnym podłożu. Zasilać nawozem z aluminium oraz nawadniania deszczówką lub wodą miękką, sztucznie zakwaszoną na przykład moczonym w niej kwaśnym torfem umieszczonym w lnianym woreczku. Tylko odmiany sklasyfikowane jako białe zawsze kwitną na biało.

Hortensja ogrodowa - uprawa wiosną

Marzec. Na okrytych krzewach odsłaniamy osłony. Rośliny zaczynamy zasilać nawozem pod ściółkę. Ściółka powinna zostać, aby gleba zbyt szybko nie nagrzała się. Kwitnące w doniczkach hortensje mogą być ozdobą mieszkania. W późniejszym okresie zdobić będą balkony aż w końcu będzie można przesadzić do ogrodu. Są jednak delikatne i wrażliwe na mrozy i silne słońce. Kwiecień i maj. Gdy nie będzie już przymrozków krzewy odsłaniamy. Jest to dobry moment na usunięcie kwiatostanów. Obcinamy je powyżej nabrzmiałymi górnymi pąkami. Jeśli przytniemy je niżej roślina rozwinie tylko liście i nie zakwitnie. Krzewy prześwietlamy usuwając drobne i rosnące do środka korony gałązki. Co kilka lat wycinamy też 1/3 najstarszych pędów. Jeśli roślina podmarzła wtedy wypuszczenie liści będzie opóźnione więc należy wstrzymać się z przycinaniem. Cięcie na początku czerwca. Zeschnięte gałęzie przycinamy do zielonych pąków, albo tuż przy ziemi,a całe suche krzewy wykopujemy.

Hortensja ogrodowa - uprawa jesienią

Wrzesień. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie na tegorocznych pędach. Październik i listopad. Wiosenne kwiatostany twardnieją. Nawet te, które wiosną były niebieskie nabierają purpury. Doskonale nadają się na suche kompozycje. Tym roślina przebarwiają się również liście i stopniowo zaczynają opadać. Trzeba je dokładnie zgrabić bo mogą na nich zimować grzyby chorobotwórcze.

Hortensja ogrodowa - uprawa zimą

Listopad i grudzień. Po lekkim zamarznięciu gleby wykładamy ściółkę. W celu zabezpieczenia korzeni przed zimnem i suszą. Usunięcie rośliną wszystkich suchych „mopów” nie jest wskazane, gdyż osłaniają pąki kwiatowe i ładnie wyglądają. Styczeń i luty. Gdy nadchodzą mrozy gałęzie najlepiej związać w snopek. Będą wzajemnie się osłaniały. Można również okryć agrowłókniną.

Przycinanie hortensji ogrodowej i piłkowanej

Blisko spokrewniona z hortensją ogrodową jest piłkowana. Nieraz klasyfikowana jest jako jej podgatunek. Ma podobne wymagania. Wiele jej odmian odporna jest na mróz, a ponadto kwitnie na pędach jednorocznych. W przypadku obu wymienionych gatunków jedynym zalecanym cięciem jest te sanitarne. Polega na usunięciu pędów zmarzniętych, suchych lub porażonych prze choroby.

Przycinanie hortensji krzewiastej

Zupełnie inaczej postępujemy z hortensją krzewiastą. Tniemy corocznie wczesną wiosną 20-30 cm nad ziemią. Dzięki temu krzewy wypuszczają nowe, silne i proste pędy zakończone ogromnymi kwiatostanami. Kwiaty te nawet po zaschnięciu pozostają ozdobą ogrodu przez całą jesień i zimę.

Przycinanie hortensji bukietowej

W przypadku hortensji bukietowej, która również kwitnie na pędach jednorocznych. Wszystkie zeszłoroczne przyrosty tniemy na wysokości 20-30cm. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe. Raz na kilka lat prowadzi się cięcie odmładzające. Wtedy tniemy pędy na wysokości 40-50cm. Hortensje, które kwitną na pędach jednorocznych i nie są przycinane tworzą coraz drobniejsze kwiatostany. Krzewy szybciej się starzeją i tracą swoje walory ozdobne.

Przycinanie hortensji dębolistnej

Specyficzne cięcie, a właściwie drobnej kosmetyki wymaga hortensja dębolistna. Krzew znany jest z oryginalnych, niezwykle intensywnie przebarwiających się jesienią liści oraz wydłużonych kwiatostanów jest wrażliwy na uszkodzenie pędów i dosyć słabo się regeneruje. Cięcie ograniczamy do usuwania wyschniętych kwiatostanów i przemarzniętych pędów. Cięcia nie wymaga także jedyne uprawiane u nas pnącze z rodziny hortensjowatych - hortensja pnąca.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież