Hiacynty to najpopularniejsze kwiaty do uprawy w doniczkach.

Mogą cieszyć zapachem i urodą nawet całą zimę, a następnie wiosną ozdobić ogród i taras. Stanie się tak, jeśli będziemy umiejętnie pielęgnować te kwiaty. Jak skłonić hiacynty w doniczkach aby szybciej kwitły, jak uprawiać te rośliny w domach, jak przechowywać cebulki i kiedy je sadzić? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Skąd pochodzi hiacynt?

Hiacynt pochodzi z Azji Środkowej i Azji Mniejszej oraz wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Przywędrował do Europy w XVI wieku najprawdopodobniej z Turcji. Kiedy te atrakcyjne rośliny pojawiły się na rynku, natychmiast stały się obiektem zainteresowania ogrodników i kolekcjonerów. W drugiej połowie XVIII wieku naliczono już ponad 2000 odmian. Uprawa hiacynta w szybki sposób stała się specjalnością Holandii. Sadzono te rośliny na glebach nadmorskich ciągnących się od Haarlemu do Lejdy. W chwili obecnej Holandia dostarcza miliony cebulek hiacyntów do sadzenia i pędzenia.

Hiacynt uprawa.

Hiacynty wywodzą się ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego i południowo-wschodniej Azji. W warunkach naturalnych kwitną tylko na niebiesko. Inne kolory kwiatostanów zawdzięcza się hodowcą. Teraz możemy cieszyć się kwiatami w takich kolorach jak biały, żółty, łososiowy, różowy, czerwony i fioletowy. W obecnych czasach możemy wybierać spośród 2000 odmian. Różnią się między innymi wielkością, okresem kwitnienia, liczbą kwiatów w jednym gronie. Rośliny te posadzone w ogrodzie kwitną od marca do połowy maja. W mieszkaniu można cieszyć się kwiatami już od Bożego Narodzenia. Wszystko dzięki zabiegom przyspieszającym kwitnienie tak zwanym pędzeniu. Polega ono na odpowiednio długim chłodzeniu cebul, a następnie umieszczeniu ich w wyższej temperaturze. Można kupić hiacynty, które już kwitną, ale więcej uciechy sprawi dochowanie się własnych. Nie jest to wcale trudne, choć wymaga czasu i cierpliwości. Wszystko zaczyna się od kupna wysokiej jakości słusznych rozmiarów cebulek.

Przygotowanie do uprawy hiacynta w mieszkaniu

Miłośnicy hiacyntów mają dzisiaj do wyboru ponad 2000 odmian. Większość z nich nadaje się do uprawy w doniczkach. Aby móc cieszyć się pięknym i mocnym kwiatem potrzeba trochę pracy. Najpierw zacznijmy od wyboru cebulek. Najlepiej wykorzystać cebulki, które mają wielkość powyżej 5cm. Mała cebulka może wypuścić liście, ale niekoniecznie kwiat. Poza tym trzeba sprawdzić czy nie jest uszkodzona i czy nie ma śladów zgnilizny. Przed posadzeniem warto cebulkę zdezynfekować. Wybór doniczki. Doniczka do tych kwiatów powinna być szeroka i niezbyt głęboka. W dnie koniecznie muszą być otwory drenażowe. Przygotowanie podłoża. Substrat można kupić lub wykonać samodzielnie. Ziemia musi być przepuszczalna i próchniczna. Do ziemi ogrodowej można dodać niewielka ilość kompostu torfu i piasku.

Sadzenie i pielęgnacja hiacynta w domu

Po przygotowaniu potrzebnych rzeczy można przejść do sadzenia hiacyntów. Na dno doniczki włada się warstwę drenażową, a na nią ziemię, potem sypiemy piasek. Na piasku układa się cebulki. Jedną lub kilka. Należy pamiętać aby cebulki nie stykały się z sobą ani z doniczką. Najkorzystniejsza odległość między cebulkami to 2-3 cm. Cebulek nie zagłębia się całkowicie w ziemi. Ich wierzchołki muszą wystawać na zewnątrz. Teraz zapewnia się roślinką spokój, aby wykształciły odpowiednie korzenie. Doniczkę umieszcza się na 1,5-2,5 miesiąca w chłodnym i ciemnym miejscu na przykład w piwnicy. Temperatura w tym pomieszczeniu powinna wynosić 5-10 stopni Celsjusza. W tym okresie trzeba sprawdzać stan podłoża rośliny, aby nie dopuścić do wysychania. Okres spoczynku jest niezbędny, aby hiacynt urósł w doniczce. Jednak jeśli roślinę wyjmie się za wcześnie z piwnicy to może źle się rozwijać i nie zakwitnąć. Zbyt długi pobyt w ciemności też jest szkodliwy. Roślina będzie rozwijać liście i całą energię wydatkuje przez co wstrzyma pojawienie się kwiatostanów. Po zakorzenieniu się roślinki trzeba stworzyć jej sztuczną wiosnę. W tym celu przenosimy do pomieszczenia w którym będzie temperatura 15 stopni Celsjusza. Kiedy hiacynt zacznie kwitnąć, to można postawić w zaplanowanie miejsce z dala od grzejników. Zła temperatura dla tej rośliny to podstawowy błąd. Jeśli chcemy aby kwiaty jak najdłużej zdobiły mieszkanie temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Poza tym kwiaty trzeba chronić przed przeciągiem i zapewnić odpowiednie podlewanie i oświetlenie.

Co robić po przekwitnieniu hiacynta?

Jak każde inne kwiaty hiacynt więdnie i jego czar mija. Aby zachować roślinkę przy życiu należy ściąć pęd kwiatowy i nie zapominać o podlewaniu i nawożeniu aż do momentu naturalnego obumarcia części nadziemnej. W tym czasie cebulka przygotowuje się do nowego sezonu, a także wytworzy cebulki córki. Należy wyjąć cebulkę z doniczki, oczyścić i podsuszyć. Przekwitłej cebuli nie należy wykorzystywać do ponownego pędzenia, ale w dogodnym czasie przesadzić do ogrodu.

Hiacynty w domu — o czym pamiętać?

W warunkach domowych hiacynt może kwitnąc nawet dwa tygodnie. Aby jednak tak było musimy zapewnić odpowiednie warunki.
Światło i temperatura odpowiednie dla hiacyntów doniczkowych. Rośliny potrzebują jasnego miejsca. Temperatura nie powinna być wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Nie stawia się donic z tym kwiatem wgłębi mieszkania i w pobliżu grzejników. Najlepszym miejscem będzie parapet pod którym nie ma kaloryfera. Jak podlewać hiacynty? Hiacynt wymaga lekko wilgotnej gleby. Zaleca się podlewanie raz w tygodniu. Ważne żeby podczas podlewania nie lać wody na cebulkę, dlatego, że liście i kwiaty mogą zacząć gnić. Z tego samego powodu nie spryskuje się hiacyntów. W przypadku hiacyntów pędzonych wodę wymieniamy co drugi dzień.

Sadzenie hiacyntów doniczkowych. Jaką ziemię wybrać?

Pojemniki w których posadzimy hiacynty powinny posiadać otwór odpływowy. Jeśli takiego otworu nie ma, to należy umieścić coś chłonącego wodę na przykład tłuczeń lub mech. Zaleca się dodać niewielką ilość węgla drzewnego, który użyźni glebę i zapobiegnie jej zakwaszeniu. Te rośliny najlepiej sadzić w przepuszczalnej i bogatej w próchnicę ziemi dla roślin cebulkowych. Cebulki hiacyntów sadzimy tak, aby wierzchołki wystawały ponad ziemię.

Hiacynt w doniczce w domu – problemy i choroby

Te kwiaty są bardzo podatne na choroby grzybowe i bakteryjne. W sklepach warto unikać cebulek przebarwionych i skaleczonych. Sami przechowujmy je w suchych pomieszczeniach, a w czasie wykopywania zachowajmy ostrożność. Przed posadzeniem cebulki warto zanurzyć w fungicydach i preparatach bakteriobójczych. Często spotykaną przypadłością jest fuzarioza cebul, która powoduje gnicie ich wierzchołków i piętek oraz powstawanie różowobiałej grzybni. Chorobą, która wywołana jest przechowywaniem cebulek w wilgotnym pomieszczeniu jest penicilioza. Objawia się małymi, żółtobrązowymi plamkami, które z czasem pokrywają się pylącym, niebieskawym nalotem. Hiacyntom przydarza się również szara pleśń. W tej przypadłości cebulki pokrywają się brązowymi, wypukłymi plamkami i szarym nalotem z widocznymi ciemniejszymi zarodnikami grzyba. Bardzo nieprzyjemną chorobą jest również mokra zgnilizna bakteryjna. Ma charakterystyczne miękkie, brązowe plamy, które gnijąc wytwarzają nieprzyjemny zapach. Osoby, które pierwszy raz zakupiły hiacynta mogą zastanawiać się, dlaczego roślinka przechyla się. Niestety zdarza się to dość często. Hiacynt ma ciężki kwiatostany i kruche łodygi, a z konieczności sadzone są płytko. Aby zapobiec krzywemu wzrostowi rośliny należy zastosować podpórkę. Inną opcją jest wstawienie doniczki do większego pojemnika i wysypać szczeliny torfem, aby zapewnić roślinie większą stabilność.

Podsumowanie. Aranżacje z wykorzystaniem hiacyntów są wyjątkowo piękne i przykuwają wzrok przez wiele miesięcy. Mam nadzieję, że dzięki poradą z tego artykuły Twój ogród zakwitnie w najbliższą wiosnę.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież