Jest to sukulent którego naturalnym środowiskiem jest Afryka, Australia, Azja i Meksyk.

Co ciekawe. Gatunki tego kwiatu mogą różnić się od siebie wielkością, ubarwieniem i kształtem liści. Większość gatunków doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Roślina ozdobi wnętrze i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagających specjalistycznej wiedzy. Dracena jest kwiatem z którym każdy sobie poradzi. Ten kwiat wytrzymały jest na wiele pomyłek, chociażby takich, jak podlewanie. Roślina magazynuje wodę w swoim pniu. Jej hodowla nie niesie ze sobą tylko walorów estetycznych, ale także, co udowodniono, poprawia jakość powietrza w domu. Neutralizuje zanieczyszczenia, absorbuje szkodliwe związki między innymi formaldehydy.

Dracena – gatunki i odmiany.

Wyróżnia się około 40 gatunków tej rośliny. Niektóre z nich to kilku metrowe drzewa o grubym pniu. Zalicza się do nich dracenę smoczą, zwaną smokowcem oraz dracenę odwróconą. Inne gatunki swoim wyglądem przypominają raczej krzewy. Kwiat tej rośliny zazwyczaj jest intensywnie pachnący. Ma barwę kremowo-białą. Kwiatostany draceny przypominają kłosy złożone z drobnych kwiatuszków. Królową w uprawach doniczkowych jest dracena obrzeżona. Pochodzi z Madagaskaru. Cechą charakterystyczną jest pióropusz cienkich liści o ostrych końcówkach, które wieńczą pień lub łodygę. W zależności od odmiany mogą przybierać różne barwy. Nierzadkim przypadkiem jest wielobarwność liści. W hodowli doniczkowej osiąga mniej niż dwa metry wysokości. Popularność w domach zyskała również dracena wonna. Tą odmianę w warunkach naturalnych można spotkać w Afryce. Na gruby pień i szerokie, lancetowate liście. Wyrastają z pędu i tworzą coś na kształt parasola. Liście mogą osiągnąć długość nawet metra. Kwiatostan w kolorze zielonkawo-białym zebrany w wiechę wydziela intensywny zapach. Interesująco wygląda dracena Sandera. Ta odmiana ze względu na swoje podobieństwo zwana jest „szczęśliwym bambusem”. Pochodzi z Azji i swoim wyglądem może zmylić przez co często brana jest za bambusa. Roślina jest niezwykle łatwa w uprawie, gdyż może rosnąc w samej wodzie. Warto zwrócić uwagę na odmianę Surculosa, która charakteryzuje się owalnymi liśćmi z kolorowymi plamkami.

Pielęgnacja i uprawa draceny w warunkach domowych – problemy z tym związane.

Ta roślina nie wymaga specjalnego traktowania. Jej uprawa jest dziecinnie prosta i poradzi sobie z nią każdy. Spełnienie podstawowych warunków może zaprocentować zakwitnięciem rośliny. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy zapewnić minimalną temperaturę na poziomie 15 stopni Celsjusza. Kolejnym aspektem jest lubienie przez roślinę miejsc nasłonecznionych. Nic dziwnego gdyż pochodzenie jest z krajów ciepłych, gdzie jest dużo światła. Najwięcej słońca wymagają odmiany z barwnymi liśćmi. Jest to na tyle ważne, że potrafią stracić swój kolor, jeśli pozostawimy roślinę w cieniu. Większość gatunków dobrze będzie czuło się na parapecie okiennym od strony południowej. Nasłonecznienie nie może być zbyt ostre, bo można poparzyć liście. Najlepiej hodować w nasłonecznionym miejscu z rozproszonym światłem.
Dracena jest dobrą rośliną do uprawy w domu. Dobrze znosi trudne warunki w domu jakimi są suche powietrze. Warto spryskać liście wodą, dzięki czemu roślina ucieszy naszego oko ich barwą. Zabiegu nie zaleca się wykonywać zimą. Podczas sezonu grzewczego wilgotność powietrza spada i może osiągnąć zbyt niski poziom jak dla draceny. Szczególną uwagę należy zachować uprawiając dracenę o kolorowych liściach, gdyż wymagają więcej wilgoci. Zaleca się wycierać liście z kurzu przy pomocy wilgotnej ściereczki.
Dracena nie wymaga zbyt dużego nawodnienia. Należy podlewać oszczędnie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wtedy ta roślina odpoczywa. W pozostałych porach roku należy podlewać intensywnie, lecz z umiarem. Zaleca się zachowanie zasady: podlewam, gdy w doniczce jest sucho. Ta roślina nie lubi nadmiernej wilgoci, a pozostawienie w wodzie spowoduje jej niszczenie. Zaczynają wtedy gnić korzenie. Przesuszone rośliny powodują spadanie liści.

Nawożenie i przesadzanie draceny.

Roślina uwielbia żyzne, nieprzepuszczalne i próchniczne podłoże. Miesiące ciepłe czyli marzec-sierpień to okres wzrostu draceny. Warto w tym okresie wspomóc roślinę regularnie ją nawożąc. Odporność draceny sprawia, że jak zapomnimy nawieść, to nic złego się nie stanie. W pozostałe miesiące rośliny nie nawozi się. Młode rośliny charakteryzują się szybkim wzrostem. Dlatego na początku jej życia zaleca się coroczne przesadzanie. Rośliny starsze przesadzamy, co dwa, trzy lata. Pamiętać należy, aby doniczka byłą tylko nieco większa od poprzedniej. Na jej dno warto wsypać kermazyt ogrodniczy lub drobne kamyczki. Zapewni to odpowiedni drenaż. Roślinę można umieścić w uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych lub specjalnej dedykowanej palmą.
Do rozmnożenia draceny wykorzystuje się sadzonki wierzchołkowe. Pobiera się wiosną. Warto spryskać je preparatem grzybobójczym i umieścić w torfie. Temperatura pomieszczenia w którym są sadzonki powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza. Na koniec umieszcza się sadzonki w przepuszczalnym podłożu. Inną metodą rozmnażanie draceny jest wykorzystanie pędów, ale trwa to znacznie dłużej.

Choroby draceny.

Najczęstszym problemem są suche końcówki liści. Jest to efekt zbyt suchego powietrza. Zaleca się spryskanie liści w okresie wzrostu. Jeśli kwiat gubi liście od dołu, to oznacza to niewłaściwą temperaturę powietrza. Dotyczy to przypadku zbyt niskiej jak i zbyt wysokiej temperatury. Nadmiernie duży wzrost temperatury może spowodować pękanie liści. Większość problemów wiąże się z niewłaściwą uprawą rośliny. Należy dbać o odpowiednią wilgotność, temperaturę i nasłonecznienie. Mogą również pojawić się choroby o podłożu bakteryjnym. Objawem są plamy na liściach. Do zwalczania tego typu chorób służą specjalne preparaty.

Właściwości draceny.

Te rośliny są nie tylko efektowne, ale również doskonale wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu. Oczyszczają je z trujących i toksycznych substancji. Zapewniają odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i dostarczają niezbędny do życia tlen. Uprawa rośliny nie jest wskazana w domu w którym są koty. Liście draceny zawierają substancje toksyczne, które u pupila mogą wywołać problemy z układem pokarmowym lub silne zatrucie. Należy chronić również małe dzieci, które chętnie próbują wszystkiego z otoczenia przed dotykaniem i gryzieniem liści. Jeśli nie mamy kotów i małych dzieci, to warto zakupić draceny. Nie bez powoduj te rośliny pojawiają się często w pomieszczeniach prywatnych i publicznych. Ich oryginalny, nieco egzotyczny wygląd świetnie pasuje do nowoczesnych, utrzymanym w minimalistycznym stylu wnętrz.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież