Monstera od kilku lat jest rośliną często wybieraną.

Miłośnicy kwiatów często włączają ten kwiat do swojej kolekcji nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale również z uwagi na prostotę pielęgnacji. Poniżej zapoznasz się z pielęgnacją tej rośliny.

Jaki rodzaj ziemi wybrać?

Ten kwiat najlepiej uprawiać na podłożu torfowym, którego zaletą jest przepuszczalność. Monsterę można posadzić w najzwyklejszej uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Decydując się na uniwersalną ziemię warto do niej dodać 1/3 części szkła wulkanicznego, czyli perlitu. To sprawi, że ziemia będzie pulchniejsza oraz lżejsza. Ponadto korzenie tej rośliny będą szybko rosły.

Podlewanie Monstery - jak często?

Każda roślina wymaga regularnego podlewania. Monstera to roślina, która nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem. Wiosną i latem należy podlewać ja obficie raz na tydzień. Po upływie 30-60 minut należy pozbyć się wody z podstawki, bo nie chcemy przeląc roślinki. Jesienią i zimą należy podlewać jeszcze rzadziej. Przyjmuje się, że jedno nawodnienie odbywa się co 10-14 dni. Należy podlewać wtedy kiedy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha.

Czy Monstera potrzebuje podpory?

Uprawa Monstery w doniczce wymaga odpowiedniej podpory. Powinna być niewiele niższa niż sama roślina. Odpowiednio dobrana podpora sprawi, że kwiat będzie pnąć się, a po pewnym czasie korzenie powietrzne zostaną do niej przyczepione. Podpory wykonane są z bambusa bądź drewna. Dostępne są w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych. Pnącze należy przywiązać sznurkiem do podpory lub drutem florystycznym. Wbijając palik należy uważać, aby nie uszkodzić korzenia. W celu zapobiegnięcia podczas przesadzania palik można włożyć razem z korzeniami. Dzięki temu jest pewność, że nie zaszkodzi się roślince.

Przesadzanie Monstery.

Monsterę o wysokości do 1 metra należy w pierwszych trzech latach przesadzać co roku. Starsze roślinki nie potrzebują przesadzania ani większej donicy. Najlepszą porą na zmianę ziemi lub przesadzenie są miesiące marzec/kwiecień. Podczas pielęgnacji Monster ponad trzyletnich należy zdrapać warstwę 2-3cm i uzupełnić nową ziemią. Ważne aby zakryć korzenie wsypując nową ziemię do donicy. Po wykonaniu tej czynności z pierwszym podlaniem trzeba czekać 2 dni.

Nawożenie Monstery.

Osobą, które chcą aby roślinka szybko rosłą poleca się regularne nawożenie. Od początku marca do końca sierpnia należy nawozić co dwa tygodnie. Natomiast co trzy tygodnie należy nawieźć Monsterę stojącą w cieniu. Nie mają tak dużego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Poza tym rosną wolniej więc nie potrzebują tak często nawożenia. Jednym z lepszym preparatów do nawożenia będzie Biohumus lub płynny nawóz do roślin zielonych. W okresie jesienno-zimowym należy wstrzymać się z takimi czynnościami mowa o nawożeniu.

Miejsce trzymania Monstery.

Najlepiej odnajdzie się w jasnych miejscach, bądź takich, w których panuje półcień. Nie należy umieszczać rośliny blisko okna, bo nie lubi nasłonecznienia. Zbyt duże wystawienie rośliny na słońce spowoduje powstawanie nieestetycznych plan spowodowanych poparzeniem. Warto postawić w odległości 2-3 metrów od okna. Kiedy ustawimy ją w cieniu wtedy nie powstaną charakterystyczne nacięcia. Kwiat osiąga spore rozmiary, dlatego można ustawić w kwietniku, bądź postawić na podłodze. Rośliny nie powinno ustawiać w pobliżu okiem balkonowych oraz piecyków i grzejników. Najlepszą temperaturą będzie ta wiosenna czyli 22 stopnie Celsjusza. Jesienią i zimą temperatura powinna być wyższa niż 13 stopni Celsjusza. Gdy na liściach pojawiają się drobinki kurzu można je przetrzeć i użyć nabłyszczacza do liści.

Inne zabiegi pielęgnacyjne.

Opiekując się Monsterą należy co dwa tygodnie przecierać liście szmatką, aby pozbyć się kurzu, poza tym raz w tygodniu zrasza się roślinę. Można też ustawić podstawkę doniczki wypełnioną wodą i kamykami. Parująca woda zapewni roślinie wilgotne powietrze wkoło. W okresie od wiosny do jesieni raz na dwa tygodnie stosuje się nawóz. Dzięki temu zabiegowi jest właściwie odżywiona i jej liście nie bledną. Co roku zdejmuje się wierzchnią warstwę podłoża i dosypuje się nowej ziemi. Przesadzając Monsterę o wielkości 1,5 metra wystarczy donica o średnicy 40cm, w końcu wielkość docelowa rośliny to 2 metry i taka donica w zupełności wystarczy.

Monstera rośliną jadalną

Roślina w środowisku naturalnym kwitnie, a jej owoce są przysmakiem w Meksyku. Z soku tej rośliny robi się napoje, a nawet wina musujące. Także można upić się swoją ulubioną rośliną.

Dlaczego Monstera ma dziury w liściach?

Dziury powstały z powodów warunków jakie roślina ma w środowisku naturalnym. Przez długi czas roślina jest ukryta w cieniu drzew przed światłem słonecznymi i fotosynteza musi zachodzić z udziałem promieni słonecznych, które od czasu do czasu padają na liście szczelinowe, które mają większą szansę na złapanie przypadkowych promieni słonecznych, niż całe liście o tej samej powierzchni. Młode listki nie mają dziur, bo na niższych poziomach lasu, gdzie żyją młode Monstery, przypadkowe promienie wciąż ledwo docierają więc otwory są tu bezużyteczne. Z wiekiem roślina rośnie wzdłuż pni drzew, gdzie częściej przenikają promienie słoneczne.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież