Delikatne i zwiewne trawy ugruntowały swoją pozycję w przydomowych ogrodach.

Warto więc zrobić kolejny krok i stworzyć efektowne kompozycje na balkonie lub tarasie. Rosnące trawy to piękne i eleganckie rośliny, które coraz częściej spotykamy nie tylko w ogrodach, parkach i na obszarach miejskiej zieleni, ale również na balkonach i tarasach. Dzięki bogatej różnorodności form i koloru trawy ozdobne są wysoce atrakcyjne i uniwersalne pod względem zastosowania. W miejscach w których brakuje prawdziwego gruntu pod nogami trawy można sadzić w pojemnikach. Dodając trawę do rozmaitych kompozycji można mięć pewność, że wyjdzie to na dobre. Pod tym względem trawy są wyjątkowe. Kępy ich wąskich, długich liści wyglądają lekko. Stanowią silny kontrast dla innych roślin. Fenomenem jest też możliwość tworzenia kompozycji kwiatowych z samych traw.

Pielęgnacja ozdobnych traw w donicach.

Jeśli planujesz zmianę balkonu w mini oazę i miejsce relaksu nie wydając przy tym sporej ilości pieniędzy i z myślą o włożeniu niedużej pracy w wygląd ogrodu, przyozdobienie tarasu trawami to świetny pomysł.

Stanowisko - jeśli twój balkon skierowany jest na północ, to zastanów się nad roślinami, które potrzebują mniej słońca niż trawy. - nie urosną, a ich kolor nie będzie wyrazisty i bardziej upodobnią się do chwastów niż ozdoby twojego tarasu. W zależności od odmiany, trawy ozdobne w donicach będą potrzebowały mniej lub więcej światła. Najczęściej jednak warto zapewnić im słoneczne stanowisko.

Podłoże - najważniejszą sprawą wybierając podłoże dla traw jest zapewnienie warstwy drenażowej. Skuteczny system odprowadzania wody zapobiegnie gniciu i obumieraniu roślinki. Przed włożeniem trawy do donicy należy wysypać karmezyt lub kamyki. Do sadzenia najlepiej sprawdza się ziemia uniwersalna, która odpowiada na wszystkie potrzeby traw.

Wysiew i sadzenie - decydując się na trawy na balkonie lub tarasie weź pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli chcesz szybkiego efektu, to na początku wiosny zaopatrz się w sadzonki i przesadź do odpowiedniej donicy. Wysiew nasion rozpoczyna się jesienią. Jeśli to twój pierwszy raz z uprawą traw, to lepszym pomysłem są gotowe sadzonki, które wymagają mniej pielęgnowania i przygotowania. Kupując trawy warto zastanowić się, które odmiany będą odpowiednie na twój balkon. Mniejsze odmiany doskonale poradzą sobie z niewielkich donicach, natomiast wysokie odmiany warto sadzić w dużych donicach. Ze względu na szybki wzrost traw wybierając doniczkę warto zdecydować się na donice dwa lub trzy razy większe od nich, aby zapewnić miejsce korzeniom.

Podlewanie - trawy muszą być regularnie podlewane, szczególnie latem, gdy ziemia jest narażona na przesuszenie. Uprawa w donicy powoduje szybsze wysychanie ziemi, przez co pędy mogą zacząć więdnąć i zupełnie tracąc swoje walory estetyczne.

Nawożenie - trawy w donicach najlepiej nawozić raz do roku. Odpowiedni będzie ten granulowany lub w płynnej postaci, który wystarczy wlać do ziemi. Warto zastosować produkt z większą ilością fosforanu i mikroskładników. Zbyt duża ilość azotu może zaszkodzić roślinie i osłabić ich pędy.

Kwitnienie - trawy ozdobne w donicach najlepiej wyglądają na przełomie lata i jesieni, gdy po kąpieli w promieniach słonecznych ich liście są jaskrawe i kontrastowe. Szczególnie widać to po gatunkach, których pędy mają inny kolor niż zielony. W fazie największego rozkwitu roślina przybiera kolor różowoczerwony, który niesamowicie zdobi ogród. Tą rośliną jest Rozplenica Japońska.

Zimowanie - jeśli chcesz pozostawić swoje rośliny na cały rok na powietrzu, to musisz je odpowiednio zabezpieczyć. Donicę odizoluj od ziemi, możesz ją otoczyć styropianem, aby ograniczyć wychłodzenie podłoża. Kolejnym sposobem ochrony kępy traw jest wiązanie snopków z pędów, co chroni również przed wiatrem. Dodatkowo można stosować specjalne okrycia, maty osłonowe, które izolują roślinę od wiatru i zimna.

Przycinanie - przycinanie roślin służy ułatwieniu im ponownego rozwoju po zimowaniu i zazwyczaj odbywa się raz w roku wiosną. Po przycięciu starych i obumarłych pędów należy oczyścić ziemię ze zwiędłych liści, resztek zimowej osłony oraz dosypać niewielką ilość nowej ziemi.

Oto kilka najlepszych odmian traw ozdobnych do donic.

Rozplenica Rubrum – bogaty bordowo-fioletowy sprawia, że jest to jedna z najlepszych traw do donic. Zachwycające i delikatne, wyginające się źdźbła o fontannowym pokroju i duże puszyste kwiatostany to cechy rozpoznawcze tej trawy. W Polskim klimacie ta roślina szybko rosnąca uważana jest za jednoroczną. Z pewnością zapragniesz mieć ją co roku w swoim ogrodzie.

Rozplenica Vertigo – jest trawą wysoką, która zapiera dech w piersiach. Ta odmiana trawy zachowuje czarno-fioletowy kolor przez cały sezon. Warto posadzić w pojemniku obok żółtych, białych i różowych kwiatów. W Polskim klimacie jest rośliną jednoroczną. Jest to trawa na taras, który znajduje się w pełnym nasłonecznieniu.

Trzcinnik Karl Foerster - ma wspaniałe i wysokie pióropusze kwiatowe, które tworzą przyciągający wzrok punkt centralny, gdy jest posadzona w pojemniku. Nie tylko wygląd zasługuje na uznanie, ale również odporność na zimno. Jest to roślina mrozoodporna więc bez problemu można sadzić do donic. Bardzo szybko budzi się po zimie.

Trawa Pampasowa Pumila – jest to roślina ozdobna, którą można uprawiać na balkonie w którym jest duża ilość słońca. Bardzo łatwa w uprawie i szybko rośnie. Roślina potrzebuje miejsca więc sadzenie w małym pojemniku nie będzie dobrym pomysłem. Jest tolerancyjna dla wielu rodzajów gleb. Preferuje dobrze odsączoną i wilgotną ziemię.

Zastosowanie traw ozdobnych w ogrodzie

Trawy ozdobne mają wiele zastosowań w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się je w rabatach, wrzosowiskach i ogrodach skalnych. Wysokie gatunki i odmiany tworzą bujne szpalery i żywopłoty, które będą zasłaniać ściany budynku. Nieraz sadzone są pojedynczo na trawnikach w celu dekoracyjnym. Niektóre gatunki traw lubią wilgotne warunki. Takie trawy bywają ozdobą oczek wodnych i stawów. Wiele traw ozdobnych, zwłaszcza odmiany niskie i średnie potrafią również rosnąc w pojemnikach i donicach, które można postawić na tarasie i balkonie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież