Do zalania piwnicy może dojść podczas obfitych opadów deszczu czy wiosennych roztopów, a także z powodu awarii instalacji. Jak usunąć wodę z piwnicy? Jej sprawne usunięcie zapewni pompa odwadniająca. Zastanawiasz się czy lepszym rozwiązaniem będzie pompa do wody czystej czy brudnej. Poniżej podpowiedzi na co zwrócić uwagę podczas wybory urządzenia. W ostatnich latach mamy coraz częściej do czynienia ze sporymi zmianami klimatu. Zmiany te objawiają się coraz większymi ulewami, które często połączone są z burzami. Opady deszczu w tak dużych ilościach w krótkim czasie przyczyniają się do zalania pomieszczeń nisko położonych czy garaży położonych poniżej gruntu. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, to szybko potrzebujemy wypompować zebraną wodę, aby móc nadal użytkować pomieszczenie oraz chcemy uniknąć wniknięcia wody w ściany i utworzenia się grzyba na ścianach.

Pompa do brudnej czy czystej wody?

Na rynku dostępne są pompy do czystej jak i do brudnej wody. W wyborze odpowiedniej pompy istotną rolę odgrywa zawartość cząstek włóknistych i stałych w przetłaczanym medium. Woda znajdująca się w piwnicy może posiadać zanieczyszczenia, takie jak piasek, kamienie, gałęzie i liście, które wraz z wodą spłynęły do zalanego pomieszczenia. Średnica przelotu wirnika pompy określa ich dopuszczalną wielkość, która nie spowoduje jego zablokowania. Niektóre pompy do wody czystej dopuszczają tłoczenie wody z cząstkami o wielkości do 5mm.W przypadku gdy woda w zalanej piwnicy posiada większe zanieczyszczenia przelot nie zapewni ich swobodnego przetransportowania i wirnik ulegnie zablokowaniu. Z uwagi na to lepszym wyborem będzie pompa do wody brudnej dodatkowo wyposażona w rozdrabniacz oraz dodatkowy filtr. Urządzenia tego typu przystosowane są do radzenia z cząstkami o wielkości nawet 50mm. Pompy zasilane są z sieci i są bardzo łatwe w obsłudze.

Pompy do domowego użytku znacząco różnią się od siebie parametrami. Na rynku dostępne są pompy zasilane elektrycznie jak i pompy na benzynę i diesla. Urządzenia zasilane elektrycznie są z reguły mniejsze i pracują znacznie ciszej.

Pompa zatapialna – nadaje się do czystej wody z małą ilością zanieczyszczeń. Powinna posiadać odpowiednią wielkość przelotu wirnika pompy oraz filtr wstępny i rozdrabniacz. Dzięki takim rozwiązaniom pompa nie zablokuje się w trakcie użytkowania. Ponadto warto wybrać pompę z wirnikiem metalowym, a nie plastikowym.

Pompa spalinowa – ma znacznie większe gabaryty i możliwości niż pompa zatapialna. Urządzenie te zasilane są silnikiem spalinowym, dlatego nie można wykorzystywać w pomieszczeniach zamkniętych. W żaden sposób nie ogranicza to jej szerokiego spektrum działania. Zasięg pracy pompy spalinowej zależy bowiem między innymi od długości węża, a ta z kolei od mocy silnika.

Wyposażenie dodatkowe, które warto mieć. Dodatkowe wyposażenie pompy do osuszania piwnicy sprawi, że jego użytkowanie będzie wygodniejsze i sprawniejsze. Do wyposażenia można zaliczyć: uchwyt do wygodnego przenoszenia pompy, wyłącznik pływakowy, który zabezpiecza ją przed pracą na sucho poprzez włączanie lub wyłączanie jej w zależności od poziomu wody, filtr wstępny do zatrzymywania większych zanieczyszczeń i ochrony wirnika przed zablokowaniem, kabel zasilający z wtyczką do bezpośredniego podłączenia, dodatkowy kołnierz ssawny do minimalnego wypompowania wody z posadzki oraz wyłącznik termiczny, który chroni silnik przed przegrzaniem.

Pompy powierzchniowe – takie pompy powinny być zainstalowane na powierzchni wody lub powyżej jej poziomu. Woda zasysana jest przez sztywną rurę. Woda odprowadzana jest za pomocą elastycznego węża. Główną zaletą przedstawionego rozwiązania jest możliwość dostępu do pompy w celach konserwacji. Konstrukcja jest prosta, ponieważ nie ma kontaktu z wodą. Wpływa to korzystnie na koszt urządzenia. Ponieważ pompa działa pod wodą, to jej działaniu towarzyszy silny hałas. Gdy pompa znajduje się w wodzie, jej grubość pochłania hałas. Pompa ma prostą konstrukcję, która odzwierciedlona jest w tym, że sprzęt nie ma zamkniętej obudowy i innym elementów, dlatego konieczne jest zabezpieczenia go przed wodą oraz wilgocią.

Wypompowanie wody z piwnicy - przydatne wskazówki

Przed rozpoczęciem prac związanych z wypompowywaniem wody z piwnicy istotne jest poznanie przyczyn takiej sytuacji. W przypadku utrzymywania się wysokiego poziomu wód gruntowych, który spowodował nagromadzenie się wody w piwnicy, to trzeba poczekać na jego stabilizację. W innym przypadku woda napłynie ponownie, co może spowodować wypłukanie fundamentów.

Zalanie piwnicy może być spowodowane gwałtowną burzą lub roztopami śniegu lub wystąpieniem pobliskiej rzeki w koryta. Bez względu na przyczynę, ze względów bezpieczeństwa, należy odciąć prąd w zalanym pomieszczeniu, a następnie przenieść wartościowe rzeczy w bezpieczne miejsce. Do akcji wypompowywanie można przystąpić od razu, jeśli przyczyną zalania jest obfity deszcz.

Teraz już wiecie jak wypompować wodę z piwnicy. Jak widać nie jest to zadanie trudne, a niezbędna do tego będzie pompa odprowadzająca. Jeśli wiecie jak dokonać jej wyboru, to większych problemów z odprowadzeniem wody z piwnicy być nie powinno.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież