Drewniane podłogi przyciągają uwagę, ale z czasem tracą swój wygląd. Jest możliwość odnowienia parkietu.

Renowacja parkietu najczęściej odbywa się poprzez cyklinowanie i wykończeniem z użyciem lakieru, bejcy lub malowania farbami. Kiedy warto cyklinować podłogę z drewna? Na czym polega ta czynność? Wiadomo, że drewno na podłodze ma swoje zalety takie jak: jest przyjemne w dotyku, jest eleganckie, ale również nadaje się do renowacji. Właściwość ta wynika z jej budowy, która pozwala na odsłanianie kolejnych warstw drewna. Także nawet stara podłoga może wyglądać jak nowa kiedy podda się ją cyklinowaniu.

Co to jest cyklinowanie?

Cyklinowanie odbywa się z użyciem maszyny zwanej cykliniarką, dzięki której poddajemy drewno procesowi szlifowania. Cykliniarka posiada pasy lub tarczę z papieru ściernego. Oprócz tej maszyny stosuje się również inne w celu odnowienia kompleksowo powierzchni drewnianej. Podczas procesu cyklinowanie następuję zdarcie wierzchniej warstwy drewna wraz z pokrywającym go lakierem. Przeważnie ściera się warstwę o grubości 1-2mm, pod którą otrzymujemy świeżą warstwę drewna pozbawiona niedoskonałości takich jak: zabrudzenia, przebarwienia czy wgniecenia. Dzięki tej czynności stara podłoga odzyskuje swój dawny blask i posłuży wiele kolejnych lat. Prace związane z cyklinowaniem można wykonać samemu lub zlecić fachowcom.

W jakim celu wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie pozwala na nadanie podłodze nowego i estetycznego wyglądu. Potem za pomocą lakieru, farb lub olejów zabezpieczamy drewno przed zniszczeniem i poprawiamy jego wygląd. Proces ten można przeprowadzić na rozmaitych podłogach drewnianych nawet tych, które mają kilka lat, a ich stan techniczny na to pozwala. Jak drewno staje się mało atrakcyjne to nie musimy decydować się na wymianę tylko poddać je procesowi cyklinowania.

Zalety cyklinowania

  • cyklinowanie można wykonać samemu, lecz jeśli chcemy dobre efekty to warto zamówić fachowców od renowacji parkietu,
  • niskie koszty w porównaniu do położenia nowego parkietu,
  • możliwość cyklinowania innych powierzchni z drewna takich jak schody, listwy przypodłogowe i inne powierzchnie,
  • wyrównanie i wygładzenie powierzchni – dzięki temu otrzymujemy podłogę bez wgnieceń, wybrzuszeń i drzazg,
  • usuwa zabrudzenia z drewna, które nie dają się usunąć w inny sposób,
  • całkowita zmiana wyglądu podłogi, dzięki temu procesowi możemy nadać podłodze inny wygląd niż zawsze, Jest to możliwe, dzięki zastosowania olejów, farb i lakieru,
  • odnowienie wyglądu podłogi – stara powierzchnia będzie wyglądać jak nowa.

Czy cyklinowanie parkietu ma jakieś wady?

Cyklinowanie zmienia wygląd podłogi na inny. Materiał którym jest drewno z upływem lat najczęściej ciemnieje, dlatego po zastosowaniu cykliniarki parkiet staje się jaśniejszy. Nie można od razu wskazać jaki efekt da lakierowanie, olejowanie i malowanie farbami i może okazać się, że podłoga nie pasuje do wnętrza. Ponadto cyklinowanie parkietu wykonywane krok po kroku jest czynnością czasochłonną. Powoduje wyłączenie z użytkowania pomieszczenie nawet na pod siedem dni. Dlatego warto wybrać odpowiedni termin, który nie spowoduje niepotrzebnych problemów. Nie przeprowadzi się cyklinowania w przypadku każdej podłogi. Gdy drewno jest zbyt cienkie wtedy cyklinowanie może osłabić parkiet, co zwiększa podatność na złamanie i spękania.

Jakie podłogi drewniane nadają się do cyklinowania?

Czynność tą możemy wykonać tylko wtedy, gdy podłoga spełnia określone wymagania. Cyklinować można następujące powierzchnie:

  • listwy przypodłogowe, które wykonane są z naturalnego drewna,
  • schody – stopnie i inne elementy schodów,
  • podłogi z desek jeśli wykonane są z litego drewna,
  • mozaiki drewniane,
  • parkiety drewniane wykonane z klepek z naturalnego drewna,
  • panele podłogowe warstwowe – trzeba zwrócić uwagę na grubość drewna. Kiedy jest zbyt cienka odradza się cyklinowanie.

Jak mamy wątpliwości czy podłoga nadaje się do cyklinowania to warto poradzić się specjalistów czyli firmy zajmującą się renowacją podłóg z drewna.

Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie?

Cyklinowanie parkietu jest czynnością, którą wykonuje się raz na kilka lub kilkanaście lat. Wykonuje się ją nie tylko z powodu upływu lat. Tą czynność można przeprowadzić również z innych powodów takich jak:

  • przed nałożeniem nowego lakieru – zaleca się cyklinowanie w przypadku chęci nałożenia po raz kolejny warstwy lakieru,
  • planuje się zmienić wygląd parkietu – stosuje się gdy parkiet nie jest jeszcze mocno zniszczony, a właściciel chce nadać jemu inny wygląd. Efekt ten można uzyskać stosują lakieru, oleje i farby.
  • parkiet został dopiero położony – lita podłoga wymaga wykończenia więc wykonuje się cyklinowanie przed wykonaniem kolejnych prac.
  • podłoga jest nierówna – szlifowanie pozwala na nadanie podłodze gładkości,
  • parkiet wygląda nieestetycznie – są na nim plamy i przebarwienia,
  • podłoga jest podniszczona – drewno jest chropowate, zabrudzone. Ma drzazgi i inne niedoskonałości.

Kiedy warto zrezygnować z cyklinowania podłogi?

W niektórych przypadkach odradza się wykonanie cyklinowania i wymianę podłogi na nową. Czynność ta nie pomoże kiedy drewno jest zniszczone na całej grubości wtedy nawet po szlifowaniu drewno nadal będzie zniszczone. Warto nie przeprowadzać cyklinowanie wtedy gdy klepki odpadają, nie są stabilne, a podłoże pod parkietem jest zniszczone lub zagrzybione. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na nowa podłogę.

Materiały, narzędzia i urządzenia potrzebne do wykonania cyklinowanie

Cyklinowanie to czynność wieloetapowa, która jest czasochłonna i i wymaga drobiazgowości i cierpliwości. Dzięki temu otrzymujemy znakomity efekt. Kluczem do uzyskania takiego efektu jest odpowiednie dobranie narzędzi, materiałów i urządzeń. W celu odnowienia podłogi stosuje się następujące materiały i urządzenia:

  • szpachla,
  • materiału nawierzchniowe,
  • polerka do parkietu,
  • materiały ścierne,
  • szlifierka krawędziowa,
  • cykliniarka do parkietu,
  • szpachelki, pędzle itp.

Cyklinowanie parkietu - samemu czy z firmą?

Odnowienie podłogi to czynność, którą można wykonać samemu lub zlecić profesjonalnej firmie. Profesjonalnie i kompleksowo wykonane cyklinowanie krok po kroku da doskonałe efekty. Z drugiej jednak strony samodzielne wykonanie renowacji jest o wiele tańsze. Na co więc się zdecydować?

Samodzielne cyklinowanie parkietu

Takie prace można wykonać we własnym zakresie, dzięki czemu oszczędzi się sporą sumkę. W celu wykonania poprawnego cyklinowania warto zaznajomić się z różnego rodzaju poradnikami i zaopatrzyć się z odpowiednie materiały, narzędzia i urządzenia. Urządzenia można kupić na własność, ale taniej jest wynająć. Na terenie Polski jest wiele firm zajmujących się wypożyczaniem takich maszyn jak szlifierki, cykliniarki i polerki. Z drugiej strony nieumiejętne wykonanie tej czynności może spowodować uszkodzenie parkietu poprzez powstanie wgłębień. Osoby, które nie mają doświadczenia powinny poświęcić więcej czasu na doszkolenie się w tej dziedzinie.

Cyklinowanie parkietu z firmą

Specjalistom, który wykonuje renowacje podłogi jest parkieciarz. Decydując się na niego mamy pewność, że prace zostaną należycie wykonane i będą kompleksowe, a efekt będzie zaskakujący. Firmy świadczą wówczas wszystkie usługi, jakie są niezbędne do odnowienia podłogi: naprawy, cyklinowanie, polerowanie, szpachlowanie ubytków, lakierowanie, olejowanie czy malowanie, więc klient otrzymuje pełną obsługę. Zaletą tego sposobu jest oszczędność czasu, większa wygoda i znakomity efekt. Jednak trzeba przygotować się za rachunek za cyklinowanie.

Ile trwa cyklinowanie parkietu?

Czas wykonania cyklinowanie zależy głównie do stanu technicznego parkietu. W przypadku kilku warstw lakieru i sporej ilości ubytków wtedy parkieciarz musi poświęcić więcej czasu. Wprawnemu specjaliście cyklinowanie powierzchni 50m2 zajmuje około dnia roboczego. Pamiętać należy, że jeśli konieczne jest uzupełnienie ubytków z użyciem szpachlówki to czas wydłuża się. Na wyschnięcie szpachli potrzeba około 2 godzin. Także średni czas wykonania cyklinowanie do 2-4 dni robocze, a w przypadku dużych zniszczeń cyklinowanie może przedłużyć się nawet do 7 dni. Do tego należy dodać czas, który zajmie wykończenie lakierem, olejem lub farbą. Materiały te po nałożeniu potrzebują około 3 dni na wyschnięcie. Są też takie, których twardnienie trwa dłużej.

Jak cyklinować żeby nie zniszczyć parkietu?

Cyklinowanie wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również wprawy, dlatego czynność tą warto powierzyć specjalistom. Osoby, które chcą samodzielnie przeprowadzić cyklinowanie powinny zapoznać się z przebiegiem tej czynności i wskazówkami. Nieumiejętne cyklinowanie spowoduje:

  • znaczne ścieńczenie podłogi,
  • wgłębienia w parkiecie,
  • uwidocznienie zarysowań,
  • pogorszenie trwałości.

Cyklinowanie powinno być wykonane według odpowiedniej sztuki żeby uniknąć tych problemów. Tylko wtedy parkiet będzie bardzo efektowny i posłuży kolejnych kilka lat. Profesjonalne firmy oferują usługę na naprawdę wysokiej jakości, ponadto usługa jest kompleksowa.

Zasady prawidłowego cyklinowania podłogi:

  • odpowiedni dobór głębokości szlifowania,
  • równomierne przesuwanie cykliniarki po powierzchni,
  • dobór odpowiedniej gradacji papieru to gatunku drewna,
  • stopniowe stosowanie papieru o malejącej gradacji,
  • usuwanie zniszczeń pakietu podczas wykonywania prac,
  • usunięcie powstałego pyłu po cyklinowaniu.

Przy odnawianiu podłogi należy pamiętać o użyciu odpowiednich lakierów i farb. Wtedy należy zastosować się do zaleceń producenta środków. Warto zaznajomić się z danymi na temat ilości preparatu, warunkach jego użycia i czasie schnięcia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież