Garaż, kto nie chce mieć w nim swojego wymarzonego auta. Jako dobro luksusowe często budowany jest przy domkach jednorodzinnych w których gospodarza porusza się pojazdem.

Jednak bywa tak, że garaż pełni funkcję pomieszczenia w którym organizowany jest kącik do majsterkowania, składzik drobiazgów i kartonów z rozmaitościami, gdy nie dysponujemy podpiwniczeniem domu. W domkach wolno stojących spotyka się kominek w którym pali się drewnem więc garaż może posłużyć do składowania polan do kominka. Jak widać zastosowań garażu jest wiele zatem zastanówmy się jaki powinien być duży.

Standardowo garaż budowany jest pod jeden samochód, lecz coraz częściej buduje się garaże na dwa pojazdy. Gotowy projekt budynku dla auta można zaadaptować do własnych potrzeb wtedy to mamy duży wybór bram wjazdowych. Warto również zadbać o dodatkowe drzwi, gdyż nie zawsze mamy czas otwierać bramę lub chcemy mieć bezpośrednie jakby służbowe wejście z domu bezpośrednio do garażu.

W domach bez piwnicy dodatkowy metraż w budynku garażowym z pewnością będzie przydatny, a więc z tego powodu można pokusić się o większy garaż z dwoma stanowiskami nie koniecznie posiadając dwa pojazdy. Wiata nierzadko spotykana w połączeniu z garażem daje dodatkowa powierzchnie zadaszona przez co garaż staje się funkcjonalniejszy i rysuje nam się większa powierzchnia do zagospodarowania. Do garażu bywa dołączane pomieszczenie na piec, który ogrzewa całe domostwo.


Garaż wolno stojący czy przy domowy?

Zastanowić się trzeba nad faktem wybudowania garażu wolno stojącego czy jakby przyklejonego do domu. Jeśli patrzeć na garaże o dużej kubaturze na przykład dwustanowiskowe warto wtedy wybrać opcję garażu oddzielonego od domu czyli wolno stojącego. W przypadku garażu na jeden samochód warto zastosować rozwiązanie z bezpośrednimi drzwiami wejściowymi z do mu do garażu tym bardziej jak mamy w garażu zaaranżowany dodatkowy kącik przykładowo z piecem grzewczym lub kącikiem majsterkowicza. Kiedy chcemy aby przód domy pełnił funkcje reprezentatywna wtedy warto wybudować garaż nieco cofnięty wobec frontu domu lub zdecydować się na opcję garażu wolno stojącego.

Jak widać dodatkowe metry kwadratowe powierzchni warto posiadać nawet nie dysponując pojazdem lub dwoma autami. W przypadku domu bez piwnicy powierzchnia garażu szybko znajdzie zastosowanie i zapełni się, a to kartonami w bibelotami a to rowerem lub motocyklem lub po prostu posłuży jako kącik pana domu w którym to będzie rozwijał swoje umiejętności majsterkowicza.

I ostatnia kwestia, mianowicie ogrzewanie garażu. Życie pokazuje, że nie warto, bo generuje to dodatkowe niepotrzebne koszty, poza tym auta jakby przyzwyczajone są do stania w niskich temperaturach.

Komentarze  

0 #1 Maciej 2019-10-09 09:03
Mając samochód warto wyłożyć kilka tysięcy złotych na garaż. Sam mam auto i nie mogę obejść się bez garażu.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież