Okna są ważnym elementem każdego domu czy mieszkania, w większości przypadków są one jednak całkowicie niewykorzystane,

jeśli chodzi o bycie częścią wystroju wnętrz.

W rzeczywistości okna wcale nie muszą ograniczać się do pełnienia tylko i wyłącznie swojej głównej funkcji - wykorzystując ciekawe pomysły na ich aranżację, możemy w prosty sposób sprawić, że staną się one również bardzo atrakcyjne, a także funkcjonalne. Jak to jednak zrobić?
Zapewnij sobie kontrolę nad możliwościami wykorzystania okien

Okna pełnią wiele różnych funkcji, pozwalają nam mieć otaczający nas świat stale w zasięgu wzroku, dają promieniom słonecznym dostęp do wnętrza naszego domu, ale mogą być dla naszych pomieszczeń również źródłem świeżego powietrza. Wiele osób jednak rezygnuje z wykorzystywania w ten sposób swoich okien, ponieważ obawiają się późniejszych nieprzyjemności związanych z obecnością much, komarów czy pająków w swoim domu - takie problemy można jednak w łatwy sposób rozwiązać, dobierając odpowiednie moskitiery do swoich okien. W ten sposób niechcianych gości trzymamy z dala od naszych czterech ścian, zyskując jednocześnie sposób na wypełnienie swojego domu świeżym powietrzem.

Jeśli zaś chodzi o problem z nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem się pomieszczeń, świetnie sprawdzą się tu rolety i żaluzję, a także coraz popularniejsze ostatnio markizy ZIP, które nie tylko świetnie pełnią swoją funkcję, ale nadają też oknom bardzo elegancki i stylowy wygląd.

Nie bój się kolorów

Kiedy chcemy by nasze okna stały się spójną częścią całego wystroju pomieszczenia warto zadbać o ich udekorowanie - należy tylko pamiętać, że aranżacja okien powinna pasować stylistyczne do innych elementów wystroju, w ten sposób unikniemy stworzenia chaotycznego wrażenia. Świetnie sprawdzają się na przykład długie zasłony, które tworzą swego rodzaju obramowanie okna, w pewnym sensie czyniąc z widoku, jaki za nim widać, dzieło sztuki. Obecnie bez trudu możemy znaleźć mnóstwo różnorodnych kolorów i wzorów, nie musimy więc decydować się na nudne i oklepane rozwiązania. Warto dodać również kilka interesujących dekoracji i roślin na parapecie - w ten sposób możemy w kreatywny sposób wykorzystać tę przestrzeń, która często marnuje się niewykorzystana.

Nie odgradzaj się od światła

Mimo że w określonych sytuacjach nadmiar promieni słonecznych jest niepożądany, nie chcesz przecież mieszkać w miejscu, które jest ciemne i nieprzyjemne. Do zacienienia pomieszczenia warto w razie potrzeby wykorzystywać rolety i podobne rozwiązania, jednak przez większość dnia nic nie powinno odbierać Ci przyjemności z cieszenia się nasłonecznionym wnętrzem swojego domu. Właśnie dlatego w ramach możliwości najlepiej w ogóle zrezygnować z firan, a jeśli czujesz taką potrzebę ze względu na zachowanie prywatności, wybieraj jasne i delikatne tkaniny, które zapewnią Ci uczucie komfortu, nie zatrzymując jednocześnie światła na zewnątrz.

Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twojej sytuacji, zacznij od przeglądania inspiracji dostępnych online i w magazynach wnętrzarskich - bez problemu znajdziesz w takich źródłach mnóstwo pomysłów na ciekawe aranżacje okien.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież