Kompresor jest praktycznym urządzeniem, które użytkowane jest w wielu różnych czynnościach.

Zakupowany jest zarówno przez osoby prywatne do domu, jak i profesjonalne warsztaty samochodowe.

Tego rodzaju sprzęt przydaje się nie tylko w prozaicznych czynnościach, ale również w bardziej wymagających zadaniach.

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki?

Wybierając odpowiedni model kompresora, należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Najważniejsze z nich to:

  • pojemność - urządzenie powinno zostać odpowiednio dopasowane do prac, które będą najczęściej wykonywane. Kompresor nie może mieć zbyt małej pojemności, ponieważ będzie trzeba wtedy często napełniać butle, a z drugiej strony zbyt duża pojemność znacząco wpłynie na jego wagę. Do standardowych prac domowych wystarczy sprzęt o pojemności 10 litrów, natomiast do malowania i piaskowania najlepiej wybrać urządzenie o pojemności około 50 litrów,
  • wydajność - im będzie wyższa, tym szybciej będzie można wykonywać daną pracę. Powinna mieścić się w przedziale od 50 do nawet 1000 l/min,
  • poziom hałasu - przeciętny model generuje bardzo wysokie natężenie hałasu i dlatego coraz częściej wybierane są ciche urządzenia generujące hałas poniżej 80 decybeli. Dla osób wrażliwych na hałas lub tych, którzy będą często użytkować kompresor, najlepszym rozwiązaniem będą wysokiej jakości sprzęty, które wytwarzają hałas na poziomie 50 decybeli, czyli neutralnym dla ludzkiego ucha.

Dlaczego warto postawić na cichy kompresor i kto z niego korzysta?

Coraz więcej osób użytkujących codziennie kompresor decyduje się na ciche urządzenie. Taki sprzęt w odróżnieniu od innych głośniejszych odpowiedników posiada specjalną technologię wyciszenia, dzięki czemu głośność zmniejszona jest nawet do 42 decybeli.

W ten sposób cichy kompresor z powodzeniem może być wykorzystywany w pracach domowych na podwórku czy w garażu, ponieważ nie wpływa negatywnie na komfort osoby, która z niego korzysta. Jest to również najlepsze rozwiązanie w przypadku osób zamieszkujących z sąsiadami, którym dźwięk głośnego kompresora będzie przeszkadzał.

Warto wiedzieć o tym, że ciche kompresory działają z taką samą wydajnością i efektywnością, jak te głośne. Wymagają one tylko okresowej wymiany niektórych części wyciszających, które uzależnione są od częstotliwości modelu oraz pracy.

Małe i ciche kompresory wykorzystywane są nie tylko przy pracach domowych, ponieważ stosuje się je również w branży medycznej, chemicznej, farmaceutycznej i spożywczej.

Jak wybrać dobrą sprężarkę do własnych potrzeb?

Trudno jest powiedzieć który kompresor będzie najlepszy, ponieważ wszystko zależy od tego, jak często będziemy go użytkować, jak duży musi posiadać zbiornik oraz czy ma być urządzeniem mobilnym. Niezależnie od typu kompresora bardzo ważna jest wydajność przepływu powietrza, moc robocza i maksymalne ciśnienie.

Poszukując cichego kompresora, najlepiej jest postawić na model olejowy o pojemności 50 litrów i maksymalnym ciśnieniu 8 barów. Tego rodzaju urządzenie pozwala seryjnie pompować opony, a wyciszenie do 55 decybeli nie męczy ludzkiego słuchu. Jest to szczególnie ważne, gdy wykorzystuje się sprzęt przez wiele godzin pracy, ponieważ ciągły hałas mógłby powodować zmęczenie, rozdrażnienie, a nawet uszkodzić słuch.

Do domowego użytku w zupełności wystarczy cichy kompresor o pojemności 30 litrów, który wyciszony jest do około 60 decybeli. Takie urządzenie w ciszy i spokoju szybko napompuje opony samochodowe, motocyklowe oraz rowerowe. Dodatkowo sprzęt jest w pełni mobilny, dzięki czemu można bez problemu transportować go z miejsca na miejsce.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież