Żywopłot to ciekawy, praktyczny i efektowny dodatek do ogrodu.

Ma na celu odizolowania od zgiełku ulicy i chodnika. Zadbany i dopasowany do stylu ogrodu dodaje mu walorów estetycznych. Daje cień i chwilę wytchnienia od zgiełku miasta. Różne, wymyślne kształtu mogą nadać ekscentrycznego i oryginalnego charakteru. Jak dbać o żywopłot żeby przetrwał lata i spełniał swoje funkcje.






Rodzaje żywopłotów

Wyróżnia się dwa rodzaje żywopłotów: liściasty i iglasty.

  • liściasty - zawiera w sobie krzewy i drzewa liściaste, które posiadają odsłonięte korzenie. Sadzi się w październiku jak opadają liście lub wiosną przed pączkowaniem. Rośliny, które uprawia się w doniczkach sadzić można przez cały sezon jeśli ziemia jest niezamarznięta.
  • iglaste – najczęściej do stworzenia żywopłoty wykorzystuje się następujące rośliny: świerk, żywotnik, jałowiec, cis i modrzew.

Jak sadzić rośliny na żywopłot?

Rośliny liściaste sadzi się w odstępach 20-50cm. Jak żywopłot ma być nie formowany do odstępy mogą wynosić 30-100cm. Odległość warunkowana jest tempem i siłą wzrostu danego gatunku. Dla odstępów większych niż 50cm warto wykopać dla każdej rośliny osobny dołek na każdy krzew i drzewo. Dla mniejszych odstępów warto wykopać rów. Pozwala to łatwo utrzymać ziemię bez chwastów i trawy. Żywopłot lepiej się rozwinie i stworzy silny wodociąg wodny, który pozwoli przetrwać susze.

Żywopłot iglasty można sadzić przez cały sezon czyli okres od kwietnia do października. Do takiego sadzenia nadają się rośliny w pojemnikach. Krzewy i drzewa sadzi się w dołach o głębokości szpadla łopaty wcześniej mieszając ziemię z torfem lub kompostem. Dla formowanego żywopłoty iglastego odstępy od drzewek powinny wynosić 20-50cm, zaś dla nieformowanych 30-70cm. Iglaki potrzebują dużo światła w przeciwnym razie zaczną „łysieć” od dołu.

Jeśli chcemy żeby żywopłot był szczelny stanowiący osłonę drzewa i krzewy trzeba sadzić w dwóch rzędach. Przed sadzeniem warto przygotować glebę odchwaszczając, mieszając z torfem i kompostem oraz przekopując. Trzeba pamiętać o częstym przycinaniu żywopłotu, a w szczególności ważne jest to pierwsze gdyż nadaje wygląd i pokazuje czy rośliny przyjęły się. Regularne cięcie pobudza rośliny do wzrostu i rozwoju.

Czym przycinać żywopłoty?

Do przycinania krzewów i drzewek należy użyć nożyc do żywopłotu. Dla przycięcia wysokich drzew stosuje się nożyce na wysięgniku. Ważne aby nożyce były wygodne i nadawały się do przycinania i formatowania poprzez wycięcie małych detali. Komfortowe jest używanie nożyc elektrycznych z akumulatorem.

Żywopłot formowany wymaga nieco więcej pracy, ale dzięki temu otrzymujemy piękna formację roślin, która chroni przed słońcem i wścibskimi oczami sąsiadów. Jeśli nie masz czasu lub przeraża cię częste przycinanie to posadź żywopłot nieformowany.

Jak dbać o żywopłot?

Sadzenie to dopiero początek dbania o żywopłot. Poniżej zostaną opisane inne czynności związane z pielęgnacją jest to podlewanie, nawożenie i przycinanie. Żeby te czynności dobrze wykonać trzeba poznać wymagania poszczególnych roślin wchodzących w skład żywopłotu. Jeśli nie chcesz ponosić dużych kosztów związanych z pielęgnacją posadź rośliny proste w obsłudze i nie wymagające częstego nawożenia i nawadniania.

Podlewanie żywopłotu

Żywopłot należy regularnie podlewać. Jeśli nie masz na to czasu to zamontuj kropelkowy system nawadniania, który podleje żywopłot automatycznie. Nawadnianie jest bardzo ważne chwile po posadzeniu roślin. Jeśli drzewa i krzewy ukorzenią się wtedy można podlewać rzadziej. W okresie suszy trzeba podlewać częściej. W upały żywopłot podlewa się do korzeni, a nie na rośliny. Najlepiej rano jak jeszcze słońce nie wzeszło lub wieczorem po zachodzie.

Nawożenie żywopłotu

Jak rośliny są często i mocno przycinane to niezbędne jest nawożenie, które umożliwi szybki wzrost gałęzi i listków. Bezpiecznym rozwiązaniem jest kompost. Kompost stosuje się wiosną pod rośliny w warstwie nie grubszej niż 5cm. Poprawia jakość gleby i wspomaga wzrost. Jak nawozimy chemicznie to należy przestrzegać przepisów producenta. Najlepiej zastosować nawóz do żywopłotów w postaci azofoski. Wiosną nawóz powinien być bogaty w azot. Jesienią nie stosuje się tego nawozu, bo rośliny szykują się na zimę i nie mogą przyrastać. Jesienią stosuje się nawóz bogaty w fosfor i potas. Żywopłot nie nawozi się tylko wiosną i ewentualnie jesienią, ale również w czerwcu oraz pod koniec lipca.

Przycinanie żywopłotu

Żywopłot trzeba przycinać od samego nasadzenia, dzięki czemu będzie bujny i mocny. To w jaki sposób się przycina rośliny zależy od ich rodzaju.

  • żywopłoty iglaste – te rośliny nie gubią liście. Wystarczy przyciąć je raz w roku w lipcu lub na początku sierpnia. Drugie przycinanie kończy się jesienią kiedy rośliny przestają wzrastać. Pędy skraca się o około 10cm, ale tylko te nowe, a stare pędy pozostawia się nienaruszone.
  • żywopłot liściasty – przycina się na przełomie czerwca i lipca. Pędy obcina się o połowę długości. Po raz kolejny przycina się jesienią jak skończą wzrost. Wtedy obcina się wszystkie nowe pędy do długości 10cm.
  • żywopłoty formowane – dla takich żywopłotów najważniejsze jest pierwsze przycinanie tuż po zasadzeniu. Kolejne przycięcie wykonuje się wiosną kolejnego roku. Jest to moment w którym można rozpocząć formowanie. Właściwie uformowany żywopłot ma kształt trapezu. U dołu jest szerszy i zwęża się ku górze. Dzięki temu rośliny mają dostęp do słońca. Pozwala to na ulistnienie i rozwinięcie się nawet w dolnej części. Żywopłot posadzony z takich roślin jak buki, cisy i graby może mieć kształt prostokąta.
  • przycinanie żywopłotu formowanego w docelowym kształcie – gdy osiągnie odpowiednią wysokość i szerokość przycinanie trzeba wykonywać przynajmniej raz w miesiącu. Przycina się wszystkie gałęzie wystające poza kształt. Żywopłot ścina się od góry. Trzeba uciąć 2/3 przyrostów z tego roku.

Pracę ułatwiają odpowiednie narzędzia mechaniczne i elektryczne. Ich wybór jest tym ważniejszy im większy obszar mamy do przycięcia. Narzędzia do przycinania żywopłoty powinny posiadać odpowiednią moc i wydajność w celu umożliwienia dłuższej pracy. Warto zwrócić uwagę na silnik z niskimi wibracjami, który fizycznie umożliwia długą pracę ciągłą, a generowany niski dźwięk nie przeszkadza operatorowi i osobą w otoczeniu. Powinny charakteryzować się niską emisją spalin, bo narzędzie znajduje się blisko twarzy. Wybierając narzędzie warto zwrócić uwagę na jakość ostrzy i ergonomię. Bardzo wygodnym rozwiązaniem do przycinania krzewów są narzędzia wielofunkcyjne składające się z jednostki napędowej i wymiennych końcówek, w tym nożyc długich i krótkich.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież