Pochodzący od angielskiego słowa "rustic" rustykalny wiejski to chłopski styl, który łączy w sobie naturalność z elementami nowoczesności. Przytulne akcenty i drewniane akcesoria łazienkowe dodają ciepłego wyrazu przestrzeni łazienkowej. Styl rustykalny odnosi się do prostoty, jaką cechowały wiejskie gospodarstwa domowe z przełomu XIX i XX wieku.


Mała łazienka rustykalna

Zagospodarowanie wnętrza małej łazienki nie jest łatwe, niewielka przestrzeń powinna zostać odpowiednio wyposażona, oświetlona i oprawiona jasnymi kolorami. Naturalne materiały, drewniane elementy stare lub surowe, z widocznymi słojami i sękami oraz ciepłe barwy wkomponowane w wystrój dodają charakteru stylowi rustykalnemu. Inspirując się XIX wiecznym stylem, warto zwrócić również uwagę na drewniane podłogi i fragmenty ścian z cegieł.

W jaki sposób powiększyć przestrzeń?

Montując lustro

Lustro jest jednym z głównych elementów wyposażenia łazienki, bez którego wiele czynności higienicznych byłoby niemożliwych. Montując naściennie lustro, pomieszczenie optycznie zostaje powiększone. Okrągłe oraz prostokątne zwierciadła doskonale pasują do toalety rustykalnej.

Wykorzystując oświetlenie

Umieszczane wysoko oświetlenie powiększa przestrzeń. Szukając rozwiązania do małej toalety, można skorzystać z plafonów i kinkietów z kloszami nad umywalką. Dobrze dopasowane oświetlenie tworzy poczucie, że wnętrze jest większe. Światło potrafi wprowadzić w łazience przyjemny i ciepły klimat.

Meble rustykalne - jakie wybrać?

Ciepły wystrój wzbogacany przez drewniane meble odzwierciedla wiejski styl. Akcentem wyróżniającym przestrzeń rustykalną są proste często stare meble nawiązujące do ludowych tradycji. W małych toaletach można skorzystać z szafek z umywalkami z drewna dębowego lub sosnowego, które wyróżniają się jasnym przyjemnym kolorem.

Przestrzeń kąpielowa

Ograniczony metraż powoduje, że wybierane urządzenia i przedmioty muszą zostać dobrze dopasowane do wnętrza. Podczas tworzenia rustykalnej łazienki warto rozważyć zagospodarowanie przestrzeni kąpielowej wanną. Wyposażenie
toalety wanną z zasłoną tworzy starowiejski klimat gospodarstwa domowego. Zaletą takiego rozwiązania są długie kąpiele i możliwość zrelaksowania po męczącym dniu.

Rustykalne dodatki do łazienki - jakie wybrać?

Odpowiednio dobrane dekoracje kreują przytulny i ciepły klimat. Często wykorzystywanymi dodatkami podkreślającymi chłopski wygląd są:

- drewniane pułki i stołki,
- wiklinowe kosze na pranie,
- koszyczki na przybory,
- drewniane wieszaki na ręczniki lub ubrania,
- bambusowe akcesoria łazienkowe,
- firany wieszane w oknach,
- kloszowane lampy.

Idealnie sprawdzą się również inspirowane sztuką ludową rękodzieła i wełniane elementy.

Rośliny jako dopełnienie stylu

W chłopskiej toalecie nie może zabraknąć również roślin zwłaszcza doniczkowych. Ustawione na parapetach niewielkie donice z kwiatami doskonale pasują do wiejskiego klimatu. Rośliny ożywiają wnętrze każdej przestrzeni również łazienkowej.

Autor tekstu: Katarzyna Szumska z ole.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież