Jak wiadomo sezon letni niesie z sobą również znany wszystkim problem komarów i innych owadów, które dokuczają nie tylko wieczorowa porą, ale również za dnia.

W ofercie sklepowej jest wiele preparatów na komary, lecz wieść niesie, że szkodzą nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Wszyscy wiedzą, że chemia szkodzi zdrowiu więc zastanówmy się jak w naturalny domowy sposób poradzić sobie z komarami.


Domowe sposoby na walkę z komarami

  • Słodki zapach

Udowodniono, że komary przyciąga owocowy słodki zapach, a więc wychodząc z domu nie należy używać perfum o takiej woni. Wiele środków chemicznych stosowanych w mieszkaniach również ma zapach kwiatowy, dlatego też komaty zlatują się. Rada. Ograniczyć środki o zapachu kwiatów lub zamienić na inny zapach na przykład morskiej bryzy.

  • Zapach potu

Kolejnym specyfikiem przyciągającym natrętów (komary) jest kwas mlekowy wydzielany przez organizm człowieka podczas wysiłku fizycznego, więc należy poddać się kąpieli. Moskity reagują na ciemne kolory ubrań także warto odziać się w odzież w jasnych kolorach.

  • Olejki eteryczne

Wartym wypróbowania i sprawdzonym sposobem są olejki eteryczne które jednak trzeba rozcieńczyć specjalnym olejkiem bazowym, gdyż naniesione bezpośrednio na skórę mogą podrażnić.

Wiedzieć trzeba, że kobietom w ciąży i dzieciom poniżej trzeciego roku życia olejków eterycznych nie stosuje się bez rozcieńczenia. Ważne! Olejków stosowanych do ciast to znaczy waniliowego i cynamonowego nie stosujemy na gołą skórę, bo podrażniają.

  • Rośliny ogrodowe 

Będąc szczęśliwym posiadaczem ogrodu warto zadbać o obecność takich roślin jak pelargonia, bazylia, mięta i kocimiętka. Ich woń silnie odstrasza komary i pasożyty. Lawenda to kolejna roślina działająca odstraszająco na komary i pajęczaki. Niestety z powodu silnego słodkiego zapachu może nieoczekiwanie przyciągać pszczoły.

  • Olejki cytrusowe

Wyżej wspomniane zostało o olejkach eterycznych więc nie należy zapomnieć o olejkach cytrusowych jako kolejnym domowym sposobie odstraszania komarów. Uwaga do zapamiętania! Olejki te mają działanie fotouczulające więc nie należy ich stosować bezpośrednio przed wystawieniem się na działanie słońca.

W celu zadbania o bezpieczeństwo najmłodszych mam tu na myśli dzieci można samemu przygotować środek naturalny odstraszający komary. Do 20ml mieszanki olejków eterycznych dodać około 100ml olejku bazowego, którym może być oliwa z oliwek. Tak przygotowany środek rozprowadzić po wrażliwych miejscach jak ramiona i nogi uważając na odzież.

  • Warzywa

Każdy korzysta z zdrowotnych właściwości warzyw, których działanie dobrze zna więc wie, że czosnek i cebula mają również działanie przeciw komarom. Wystarczy pokroić te warzywa i położyć na parapecie. Warto również przygotować miksturkę z octem, odrobina olejku zapachowego i posiekanymi liśćmi orzecha włoskiego. Tak sporządzoną miksturę rozpylać w mieszkaniu.

  • Świece zapachowe

Świece zapachowe to kolejny domowy sposób na pozbycie się komarów. Świece można umieścić w pokoju na parapecie jej zapach skutecznie zniechęci owady do zakłócenia spokoju. Mikrokapsułka zawierająca naturalny roślinny olejek umieszczona na plastrze skutecznie odstrasza komary. Plaster ten można nakleić na meblach lub odzieży, a także przymocować do obroży naszego pupila.

  • Moskitiery i zasłony

Sprawdzonym sposobem na intruzów są siatki w oknach (moskitiery), które można samodzielnie przymocować wcześniej przycinając do pożądanego rozmiaru. Kto z nas nie słyszał o moskitierach nad łóżkiem. Ten sposób na komary doskonale sprawdza się w zabezpieczeniu dziecka, które słodko śpi.

Najprostszym i chyba najbardziej znanym i powszechnym sposobem na walkę wieczorowa porą z moskitami są zasłony w oknach przez które nie przebija światło żarówki z kolei które skutecznie wabi owady do wewnątrz.


A więc jaki sposób na komary wybrać?

Jak widać domowych sposobów na komary jest wiele. Wasza w tym głowa, który z tych sposobów zastosujecie. Krótko mówiąc. Nie trzeba korzystać z szkodliwej chemii aby skutecznie pozbyć się komarów. Sposoby z naturalnymi odstraszaczami komarów skutecznie zastąpią środki chemiczne i lampy na owady, które wykorzystują prąd. Natura sama poradziła sobie z natrętnymi owadami więc dlatego skorzystajmy z tego dobrodziejstwa.